Stoly, stolíky, stolčeky

Stoly sú neodmysliteľnou súčasťou našich domovov už tisíce rokov. Majú v sebe silnú symboliku. V histórii boli miestom stretnutí, vyjednávania, dohôd, zdieľania spoločného jedla či spojenie medzi rodinami a spoločenstvami. Od rodinných stolov, kde sa schádzame k spoločnému jedlu, až po pracovné a písacie stoly, kde trávime mnoho hodín, majú tieto kúsky nábytku dôležitý vplyv na naše pohodlie a zdravie. Zároveň dotvárajú dizajn v priestore a vyjadrujú vkus majiteľa.

V našej ponuke nájdete jedálenské stoly, písacie stolíky, konferenčné stolíky, toaletné stolíkynočné stolíky. Poďme si ich pozrieť zblízka, takpovediac od základov. Či už ide o stôl alebo malý stolík, pri výbere sa vždy riadime týmito atribútmi.

 

1. Podľa prieskumu trhu je pri rozhodovaní najčastejší TVAR.

  • Obdĺžnikový – najbežnejší, najviac používaný. Stôl má rovné hrany, vhodný do obývačky, kancelárie, na recepciu alebo do čakární.
  • Štvorcový – používa sa hlavne do miestnosti s obmedzeným priestorom.
  • Okrúhly - veľmi obľúbený pre malé skupiny, umožňuje sedieť ľuďom okolo stola v rovnakej vzdialenosti od seba, čo vytvára priateľskú atmosféru. Každý si je rovnocenný so susedom, nikto nesedí v čele stola.
  • Elipsovitý, oválny, nepravidelný - dizajn je navrhnutý pre náročnejších zákazníkov, ktorí majú radi originalitu. Určený pre väčšie skupiny ľudí, kvôli oblým hranám vhodný aj pre rodiny s malými deťmi. Pri konferenčných stolíkov si môžeme dopriať onakvejšie tvary ako figúry postáv, zvierat či nevšedných predmetov.

 

 

2. Ďalším atribútom pri výbere je MATERIÁL. Drevo, kov, sklo, ratan alebo plast. Každý materiál má svoje vlastnosti, plusy i mínusy a dotvára celkový dojem priestoru.

  • Drevo – najväčší, najrozšírenejší a najviac dostupný materiál na trhu. Drevený nábytok ďalej rozlišujeme na masív a laminát. Obľúbené sú dub, borovica, orech, buk, mahagón, slivka, orech, jaseň.

Masív je vyrobený z celého, jedného kusu dreva a nemá žiadne dosky, ktoré sú k sebe prilepené alebo pripevnené skrutkami. Je veľmi robustný, ťažký, trvanlivý a cenovo drahší ako ostatné materiály. Ak sa o masív správne staráme, bude nám slúžiť mnoho rokov. Ak ho však budeme zanedbávať, pozor, budeme mať z neho viac starostí ako osohu! Dôležité je pravidelné olejovanie a voskovanie špeciálnymi prípravkami. Masívne drevo je potrebné čistiť iba jemnou handričkou, buď nasucho alebo namočenou v mydlovej vode. Nesmú sa používať žiadne chemikálie! Opatrnosť treba venovať aj pri mechanickom poškodení, pokladaní mokrých pohárov, nadmernej vlhkosti v miestnosti či priamemu slnečnému žiareniu.

Laminát je druh materiálu vyrobený vrstvením rôznych vrstiev pomocou tepelného alebo chemického procesu (živicou alebo lepidlom). Najčastejšie sa vyrába lisovaním pri vyšších teplotách a tento proces sa nazýva laminácia. Pod vrstvou sa nachádza impregnovaná buničina, ktorá slúži ako zosilňovací materiál a zvyšuje pevnosť laminátu. Obľúbený je pre svoju odolnosť a jednoduchú údržbu. Lepšie znáša poškriabanie, opotrebenie, vyliatie vody na povrch,... Pozor treba dávať pri abrazívnych a alkoholických prostriedkoch na čistenie.

  • Kov – konštrukcia je vyrobená z ocele, hliníka alebo mosadze. Majú viacero výhod. Sú odolné, pevné a stabilné. Neodporúčajú sa však v domácnosti, kde je vyššia vlhkosť, časom môžu korodovať.
  • Sklo – pri výrobe sa používa väčšinou bezpečnostné sklo, kalené, tvrdené alebo odlievané. Každý typ skla má svoje vlastnosti a výhody, preto je dôležité pri výbere zvážiť jeho účel, aby najlepšie vyhovoval konkrétnym požiadavkám. Sklo sa dá ľahko utrieť vlhkou handričkou alebo čističom na sklo. Netreba strácať čas ani energiu na zložité čistiace postupy. Odtlačky prstov alebo rozliata káva tak zmizne do pár sekúnd.

Bezpečnostné sklo je najodolnejšie voči nárazom, rozbitiu a prasknutiu. V prípade rozbitia sa rozsype na množstvo drobných kúskov, a sme teda chránení voči poraneniu. Takéto sklo odporúčame hlavne pri malých deťoch alebo senioroch, kde je zvýšené riziko pádu.

Kalené sklo prechádza procesom zohrievania v špeciálnej kalovej peci, kde sa zvyšuje teplota na 600 až 700 stupňov Celzia. Po dosiahnutí potrebnej teploty sa sklo rýchlo ochladí pomocou vzduchu alebo vody, čím sa dosiahne vysoká napätie medzi vonkajšou a vnútornou vrstvou skla. Tento proces sa nazýva rýchle ochladzovanie, vďaka čomu sa zlepšuje pevnosť a odolnosť.  V prípade veľmi silného úderu sa sklo rozpadne na maličké kúsky, ktoré neporania.

Tvrdé sklo je vhodné pri vysokom zaťažení, bez problémov môžeme naň pokladať  váhovo ťažké predmety. Takisto je oveľa odolnejšie ako bežné sklo.

Odlievané sklo sa používa pri netradičných dizajnoch stola, kedy potrebujeme dosiahnuť rôzne tvary, vzory a štruktúry. Sklo sa roztaví na 1200 stupňov Celzia a naleje sa do formy, ktorá má požadovaný tvar a veľkosť. Obvykle má reliéfny povrch, vďaka čomu môže mať aj špeciálnu textúru. Následne sa sklo ochladzuje a tvaruje podľa želania – tzv. termoformovanie.

 

3. Pozeráme na FUNKČNOSŤ stolov, stolíkov a ich skryté výhody?

Okrem primárneho využitia sú k dispozícií rôzne funkcie. Tou najbežnejšou sú zásuvky a odkladacie poličky, veľmi vhodné najmä pri písacích stoloch a konferenčných stolíkoch.  Medzi jedálenskými stolmi hrá prím, ak sú rozkladacie. Uvítajú ich veľké rodiny, ktoré potrebujú počas nedele či sviatkov roztiahnuť stôl na väčšiu dĺžku. Konferenčné stolíky môžu byť vybavené funkciou 3 v 1. Nie, nejde o kávu, ale vynikajúci spôsob na ušetrenie miesta v obývačke, kedy si stolíky vyťahujete podľa potreby. Kolieska využijú starší ľudia na ľahkú manipuláciu. USB vstupy zase mladí, ktorí potrebujú byť neustále online na mobile, tablete alebo notebooku.

  • Odkladací priestor navyše
  • Možnosť rozkladu (podľa potreby zväčšíme alebo zmenšíme)
  • Praktickosť, takzvaná funkcia 3 v 1
  • „Vychytávky“ (napr. USB vstupy, kolieska, skrytý priečinok na zámok)

 

 

4. V hľadáčiku je EMÓCIA. Čo má spoločné s kusom nábytku? Aby sme sa cítili príjemne, pohodovo. Aby sme sa radi vracali domov. Aby nám išla práca od ruky. Aby nám chutilo jedlo na prestretom stole. Okrem materiálu, tvaru a ceny sa rozhodujme aj intuitívne, aby sa splnilo presne to, o čom píšeme.

Jedálenský stôl – denne pri ňom trávime čas, pri raňajkách alebo večeri. Cez víkend je používaný častejšie. Rozmerovo by mal byť dostatočne priestranný, aby sa ľudia pri jedle necítili stiesnene.  Odporúča sa vkusne zladiť s kuchyňou, napríklad k modernej industriálnej linke sa nehodí rustikálny masív a naopak, na chalupu nekúpime moderný sklenený stôl. Stoličky prispôsobujeme k stolu, najlepšie ak zvolíme celý set, ktorý spolu dokonale ladí. Ak už stoličky máme a potrebujeme iba dokúpiť stôl, prihliadame na drevo, farbu a hlavne pomer výška stoličky/výška stola. Oku lahodiace prestieranie či obrus budú pomyselnou čerešničkou na torte.

Pracovný stôl – 8 hodín denne, zmes práce, stresu, chaosu. Stôl musí niečo vydržať, preto zvolíme veľkú plochu, odkladacie zásuvky, priestor na osvetlenie a priestor na materiál, s ktorým pracujeme.

Študentský stôl – dôležitý je výber stoličky, aby dieťa nesedelo za stolom zhrbené. Odporúča sa priamo svetlo dopadajúce na stôl zhora alebo z ľavej strany (záleží či je dieťa pravák alebo ľavák). Stôl by nemal byť otočený chrbtom k dverám, je vhodnejšie aby žiak mal prehľad, kto prichádza do izby. Veľkou výhodou je odkladací priestor v podobe zásuviek, otvorených políc, priehradky na školskú tašku či  vysúvacia polica na klávesnicu, ktorá ušetrí priestor na stole. K študentskému životu neodmysliteľne patria aj počítačové hry, na ktoré sú určené herné stoly.

Toaletný stolík – dievčatá a ženy považujú tento kúsok nábytku za oltár. Zväčša mu dominuje zrkadlo na skrášľovanie, jedna alebo dve zásuvky na šminky a bižutériu. Hlavná doska slúži na odkladanie kozmetiky alebo iných drobností. Medzi zákazníčkami dominujú pastelové farby.

Konferenčný stolík – takisto dôležité miesto v domácnosti, kedy sa večer stretne celá rodina, priatelia, manželia po dlhom pracovnom dni alebo si len tak v tichosti vyložíme naň nohy a relaxujeme s pohárom vína. Neoceniteľnou pomocou sú pri oslavách, sledovaní športových zápasov či iných veľkých akciách, kde sa stretne veľký počet ľudí. Sú takpovediac pupkom obývačky, pretože konferenčné stolíky miestnosť zútulnia, ale zároveň musia byť pomocníkom. Do tejto kategórie zaraďujeme aj príručné a servírovacie stolíky. 

Nočný stolík – niekto do postele padne, iný ešte číta knihu. Niekto potrebuje mať v noci po ruke lampu, iný sa zobudí až ráno. Každopádne sme stolíkom vďačný za to, že si môžeme počas oddychu odložiť naň okuliare, hodinky, ukryť v zásuvke lieky, vreckovky, modlitebnú knižku alebo položiť fotorámik našich najbližších.

       

 

Veľkou výhodou je cena stolíkov. Ak si chceme urobiť radosť a momentálne nemáme dostatok financií, skvelou alternatívou je zadovážiť si malý príručný alebo okrasný stolík. Splní funkciu rovnako ako veľká komoda, no pritom ušetrí miesto a peňaženku.