Je vedecky dokázané, že sedíme viac ako spíme. Od malého dieťaťa až po starobu. Od malej stoličky, školských čias, pracovnej vyťaženosti, až po dôchodcovský vek. Prečo teda stoličkám venujeme tak málo pozornosti?
Detské a kancelárske stoličky
Nesprávne zvolené stoličky môžu u detí viesť k mnohým zdravotným problémom. Po prvé, môžu spôsobovať bolesti chrbta a v budúcnosti viesť k ďalším problémom. Problémy s chrbticou má 70 % slovenských detí v predškolskom a školskom veku. Denne trávia veľa hodín sedením v laviciach, preto by stoličky, na ktorých sedia, mali byť ergonomické a prispôsobené ich veľkosti a výške.
Po druhé, nevhodne navrhnuté stoličky vedú k problémom s držaním tela. Deti, ktoré dlho sedia v nepohodlnej polohe si môžu osvojiť nesprávny postoj, čo takisto môže v budúcnosti ovplyvniť ich zdravie. Preto je dôležité vybrať detskú stoličku, ktorá umožní vášmu dieťaťu sedieť pohodlne a zároveň zdravo.
Nasledujúce vlastnosti sú dôležité pri výbere stoličky pre školopovinné deti.
- Ergonomia - prispôsobenie sa tvaru chrbtice. Je dôležité, aby stolička mala nastaviteľnú výšku sedadla. Túto funkciu oceníte vtedy, ak dieťa rýchlo rastie a viete si časom nastavovať požadovanú výšku. Nemusíte opakovane riešiť kúpu novej stoličky.
- Opora - stolička by mala poskytovať primeranú oporu chrbtice. Dobre profilované operadlo musí byť dostatočne vysoké, aby dosahovalo maximálnu výšku lopatiek, čo umožňuje „pracovať“ hornej časti chrbtice.
- Materiál – ľahké čistenie a odolnosť. Pri výbere stoličky stojí za to venovať pozornosť aj kvalitnému materiálu bez škodlivých látok. Oceníme rýchle umytie a odstránenie škvŕn.
- Stabilita, pevnosť a bezpečie - aby sa predišlo zbytočným pádom, stolička musí pevne držať na zemi, nesmie sa ľahko prevrátiť. Malým deťom sa výrazne neodporúča stolička na kolieskach, naopak, žiaci v staršom veku túto funkciu obľubujú.
- Možnosť "aktívneho sedenia" - chrbtica najviac neznáša nehybnosť, preto by stolička mala mať flexibilný sedák, ktorý umožňuje bezpečné "hojdanie".
Veľkosť stoličky |
Výška dieťaťa (cm) |
Výška pracovnej dosky (cm) |
3 |
119-142 |
63-69 |
4 |
133-159 |
63-69 |
5 |
146-176.5 |
70-83 |
Vďaka rôznym modelom môžete stoličku prispôsobiť veku a výške dieťaťa, čo pomôže udržať správne držanie tela a zdravie chrbta.
Kancelárske stoličky. Ako zistíme či správne sedíme? Poďme si urobiť krátky test!
Pohodlne sa posaďme na stoličku. Oprime sa a nechajme voľne položené ruky na opierkach.
- Máme obidve chodidlá položené na podlahe celou plochou?
- Sú kolená ohnuté v 90 stupňovom uhle?
- Medzi okrajom sedadla a podkolennou jamkou je voľný priestor tak, že stehná spočívajú na sedadle do 2/3?
- Je „vyplnená“ naša drieková časť?
- Máme na stoličke opierku hlavy, ktorá nám podporuje krčnú chrbticu?
- Opierky rúk sú vo výške tesne pod lakťami?
- Má stolička funkciu rotačných koliesok?
- Keď sedíme, je stôl vo výške našich rúk, ktoré sú ohnuté v 90 stupňovom uhle?
- Smeruje náš zrak na monitor mierne nadol?
- Dodržiavame krátku prestávku približne každú hodinu?
Ak ste na všetky otázky odpovedali áno, blahoželáme! Čo však v prípade, ak sú naše stoličky hlboko za všetkými odporúčaniami? Najlepšia možnosť je kúpa nového kancelárskeho kresla. Ak nám to však nedovoľujú financie, skúsme aspoň menšie rady a vychytávky.
„Vždy musíme sedieť s vystretých chrbtom, celá plocha chodidiel na podlahe. Ak nedočiahneme, môžeme si zadovážiť podložku na nohy, ktorá odľahčí chrbticu, zmierni bolesť a zlepší krvný obeh .“
„Dolné končatiny mierne rozkročené, päty na šírku kolien a špičky šikmo od seba“.
„Stuhnutým kŕčovitým lakťom a boľavému zápästiu pomáhame špeciálnymi cvikmi na uvoľnenie.“
„Monitor prispôsobme výške našej tváre, pomôže preloženie alebo podloženie nejakým predmetom. Ak naozaj nie je nijaká možnosť, snažme sa uľaviť krčnej chrbtici pravidelnými cvičeniami.“
„Dolnú oblasť chrbtice podložíme malým vankúšikom.“
Jedálenské stoličky
Rovnako musia byť aj jedálenské stoličky pohodlné na sedenie. To znamená, že by mali mať dostatočne vystužené sedadlo a opierku chrbta, aby poskytovali podporu počas dlhých obedňajších a večerných sedení. Materiály na výrobu sa používajú drevo, kov, plast či kombinácie týchto materiálov. Pohodlie zvyšuje čalúnenie alebo molitanové podložky pod zadok, ktoré sú dnes na trhu v rôznych tvaroch, hrúbkach, vzoroch.
Drevené stoličky sú štýlové a trvanlivé, evokujú domácku atmosféru, zatiaľ čo kovové stoličky pôsobia moderne. Plast je cenovo najdostupnejší a najľahšie udržiavateľný. Pri výbere je dôležité zvážiť starostlivosť o materiál a prihliadať na členov domácnosti. Rodinám s malými deťmi neodporúčame ťažké kusy nábytku ani svetlé farby. Pri čalúnených stoličkách je nutnosť častejšie čistiť textílie od škvŕn, čo môže byť časom únavné. Veľkým pomocníkom je čistič, tzv. NANO impregnácia, ktorá vytvára ochranný film. Staršia generácia najviac obľubuje klasické drevo či ľahkú manipuláciu s plastovými stoličkami.
Záhradné a balkónové stoličky
Záhradné stoličky sú často vystavené vonkajším podmienkam, ako je slnko, dážď, vietor a vlhkosť, preto je dôležité siahnuť po materiáloch odolných voči poveternostným vplyvom. Obľúbené medzi zákazníkmi je umelý ratan, lakované drevo, teakové drevo, eukalyplus, hliník a plast. Hoci vydržia nápor dažďa, určite ich nenechávame za každú cenu opakovane zmoknúť, časom sa môže ich kvalita znížiť.
Podľa veľkosti terasy a balkónu treba zvážiť rozmer sedenia, aby nebol priestor zbytočne preplnený. Ak máme obmedzený priestor, na trhu je veľký výber sklápacích alebo skladacích stoličiek, ktoré možno jednoducho odložiť, keď nie sú potrebné.
Barové stoličky
Po ťažkom dni, počas prípravy jedla alebo pri popíjaní limonády sa radi zastavíme a „zakotvíme“ na barovej stoličke. V čom je iná ako bežná stolička? Rozdiel je v jej výške! Vžda bola súčasťou barov a podnikov. Pár rokov dozadu však prišiel barový pult aj do domácností. Obľúbený sa stal kvôli pohodlnosti a praktickosti, nakoľko sa dal využívať na mnoho spôsobov.
- stôl na jedenie v kuchyni, možnosť posediačky na vyvýšených stoličkách
- stôl na drink, možnosť posediačky aj postojačky
- ostrovček ako súčasť kuchynskej linky – na prípravu jedál, odkladací priestor, pracovný pult,..
- miesto kde sa stretáva rodina počas varenia
- pult slúžiaci na „rozdelenie“ miestnosti, napríklad medzi kuchyňou a jedálňou
Na čo prihliadať, keď kupujeme barové stoličky?
Pohodlie a ergonómia: Hoci nie sú určené na dlhodobé sedenie, je dôležité, aby boli pohodlné. Zvážte stoličky s opierkou chrbta a mäkkým sedadlom, ktoré poskytujú komfort počas sedenia.
Dizajn a štýl: Určite prispôsobte vzhľad interiéru, aby všetko spolu pekne ladilo. Existujú stoličky v rôznych variantoch, od tradičných a rustikálnych po moderné a minimalistické. Citlivo vyberáme tiež farbu, textúru a materiál.
Stabilita a kvalita: Volíme spoľahlivé a pevné sedenie! Zvlášť dôležité pri menších deťoch a ľuďoch s väčšou váhou, kedy dbáme o bezpečnosť. Dôležitá je stabilná konštrukcia a pevnosť.
Výška baru a stoličiek: Zmerajte výšku vášho baru, aby ste vedeli, akú výšku barových stoličiek potrebujete. Väčšina barov má štandardnú výšku približne 90 cm, ale môže sa líšiť. Pri výbere stoličiek zabezpečte, aby sedadlo bolo vo vhodnej výške, aby bolo pohodlné sedieť a zároveň dosiahnuť bar.
Herné stoličky
Moderná doba je nevyspytateľná a nedá sa zastaviť. Čoraz viac mladých ľudí, a priznajme sa aj dospelákov, rado trávi čas v inom svete. Medzi štandardnými kancelárskymi a hernými stoličkami je rozdiel minimálny, avšak predsa len majú veľké výhody. Spomenieme napríklad systém SoftFlex, zaisťujúci bezpečné húpanie alebo funkciu TILT, odnímateľné opierky hlavy, nastaviteľnosť jej výšky a sklon uhla, mechanizmus sklápania Synchron, nastavenie blokácie počas hry, protišmykové mäkké opierky rúk, a iné výhody.
Čo dodať na záver?
Stoličky boli od nepamäti súčasťou domovov, kde sa stretávali rodiny a blízke spoločenstvá. Od dôb pravekých, kedy naši predkovia sedávali v jaskyniach na zemi, cez stredovek ako súčasť hradov a zámkov, až po dnešnú modernú dobu s nekonečným výberom tvarov, farieb a materiálu. Menovateľ je však spoločný – tvorenie a kontakt s blízkymi.