Po namáhavom dni, ešte predtým ako ideme spať, strávime na sedacích súpravách väčšinu voľného času. Pripočítajme víkendové leňošenie, sviatky, rodinné oslavy, posedia s priateľmi. Sedačky sú srdcom a križovatkou našich domovov. Veď kde rozoberieme veci, ktoré sme cez deň zažili? Kde sa zababušíme do deky a pozeráme film, kde sa hrajú naše deti, kde usadíme návštevu, kde odštartujeme s partnerom romantický večer alebo kde naši hostia prenocujú?
Pri výbere sa riaďme základnými údajmi. Tie sú potrebné, aby sme boli so sedačkou spokojní ešte dlhé roky. Medzi najdôležitejšie artikle patrí:
- materiál (koža, ekokoža, tkanina)
- oteruvzdornosť (podľa testu Martindale)
- gramáž (hustota a pevnosť látky)
- tvrdosť sedenia (molitan, PUR pena, HR pena, pamäťová pena)
- funkcie rozkladu a úložného priestoru
- zabudované funkcie (stolík na nápoje, USB vstup, polohovateľné časti,.. )
- extra požiadavky (hydrofóbne, eco friendy, antialergické,.. )
- rozmery (vhodné umiestnenie do obývacej izby)
- cena (od-do, prípadne splátkový kalendár)
- farba látky (musí sa nám páčiť, bez toho to jednoducho nejde)
V prvom rade si treba uvedomiť, kam sedačku umiestnime, aby nám vyhovovala rozmerovo! Dajú sa kúpiť v celku, kde si vyberáme iba farbu. Pri väčších obývačkách môžeme sedačku takzvane vyskladať, čo znamená, že si nakombinujeme časti podľa našej potreby. Určíme pravé a ľavé prevedenie, zvolíme tvar do písmena L alebo U, rozhodneme či chceme s úložným priestorom alebo bez, rozťahovací modul, druh čalúnenia (látka, koža, ekokoža)... a nakoniec farbu. To je často najdlhšie rozhodovanie. Veľakrát sa riadime iba pocitom, čo je síce správne, ale nemali by sme zabúdať na kvalitu a funkcie sedacích súprav. Všímate si napríklad „oteruvzdornosť“, ktorá sa meria pomocou testu Martindale? A čo to vlastne je?
Výrobcovia látok testujú svoje výrobky a zisťujú, ako dlho je látka odolná voči ošúchaniu. Tkanina sa natiahne na dosky upevnené v stroji Martindale. Po látke prechádza pod tlakom kotúč, ktorý je potiahnutý plstenou tkaninou, pripomínajúcou brúsny papier. Automaticky riadený proces otierania pokračuje dovtedy, kým sa z testovanej látky uvoľnia prvé dve vlákna. Látka sa poškodí, kotúč zastaví a výsledná hodnota zaznamená počet cyklov, ktoré sa uvádzajú v tisícoch. Pri sedacích súpravách sa odporúča minimálna hodnota od 20 000 cyklov vyššie. Hodnota nad 40 000 cyklov vyššie znamená vysokú kvalitu a je vhodná na extrémne namáhavé časti nábytku pri každodennom používaní. Tento test sa používa aj na hodnotenie žmolkovitosti, rozdiel je iba v tom, že rotujúci kotúč nie je zaťažený závažím. Tieto výsledky testu zaraďujú látky do piatich tried, pričom najvyššia a najkvalitnejšia je piata trieda.
Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je gramáž tkaniny. Čím vyššia, tým je látka hrubšia, pevnejšia a odolnejšia. Bežná gramáž pri sedacej súprave začína od 140 g/m2. Sú vhodné skôr do kancelárií alebo pre ľudí, ktorí žijú osamote. Na časté sedenie a pre veľké rodiny odporúčame minimálnu gramáž od 250 g/m2 vyššie. Šikovnou alternatívou je, ak sa vám napríklad páči látka s nižšom gramážou, v takom prípade určite siahnite po sedačke s testom Martindale nad 80 000 otáčok. Ak sa nám páči látka s vysokou gramážou, kľudne si môžeme zvoliť klasický priemer Martindale od 20 000 do 40 000 otáčok.
Mäkké alebo tvrdé sedenie? Najlacnejšia a najmäkšia verzia je vyplnená molitanom (poznáme z detstva) alebo zmesou zo starého textilu. Akonáhle si sadnete, ponoríte sa o pár centimetrov nižšie. Je síce pohodlná a mäkučká na sedenie, avšak rýchlo sa „vysedí“ a časom budete cítiť pod zadkom pružiny konštrukcie. Pre starších ľudí a pohybovo znevýhodnených je takéto sedenie horšie na vstávanie. Sú výbornou alternatívnou na chalupy alebo víkendové chaty.
Najširší výber býva z PUR peny. Ide o polyuretanovú penu, ktorá je kvalitnejšia a tvrdšia ako molitan, ale aj tu rozlišujeme stupnicu tvrdosti. Každý výrobca označuje tvrdosť inak, väčšina z nich udávajú T20, T25, T30. Čím vyššie číslo, tým tvrdšia pena. Neodporúčame sedačky s PUR penou nižšou ako T20, má kratšiu životnosť. Iní výrobcovia udávajú tvrdosť objemovou hmotnosťou (gramážou) v kg/m3. Takisto platí, že čím vyššia objemová hmotnosť, tým tvrdšia pena. Úplne najtvrdšie peny sa označujú ako HR peny (z anglického high resistable) alebo „studené peny“.
Sedačky s pamäťovou penou sú síce najdrahšie, ale dokonale sa prispôsobia vášmu telu. Pohodlné a tvrdosťou akurátne, teda ani nie príliš mäkké, ani nie príliš tvrdé.
Ďalším faktorom pri výbere je možnosť čalúnenia s hydrofóbnou povrchovou úpravou (napríklad pri malých deťom a starších ľuďoch) alebo či je tkanina vhodná pre zvieratá, to platí hlavne pre zákazníkov, ktorí majú domácich maznáčikov. Vtedy siahnite po označení waterproof a pet friendly. Na trhu je možnosť zakúpenia NANO impregnácie, ktorá neprepúšťa vodu, zároveň chráni pred zašpinením od jedla a nápojov. Predlžuje životnosť neviditeľným nástrekom na povrchu materiálu.
Veľkým plusom je sedačka s funkciou rozkladu, ktorá slúži na príležitostné prenocovanie hostí. Ľahko sa rozloží, obsahuje vysúvací alebo sklápací mechanizmus. Po roztiahnutí vznikne pohodlné lôžko zväčša od šírky 120 cm a viac. Najväčší výber býva so systémom delfín, klik-klak, DL alebo belgický. Úložný priestor slúži na odkladanie paplónov, vankúšov, deky či iných položiek, ktoré nepotrebujeme každý deň.
Cenovo dostupné sú sedačky s polohovateľnými časťami – opierky hlavy, operadla, vysúvacia podnož. Zákazník si sám nastavuje polohu sedenia alebo ľahu podľa svojich preferencií. Takisto veľkou novinkou na trhu sú zabudované časti, ktoré sú súčasťou sedačky. Môže ísť o stolík na nápoje, poličku na diaľkové ovládanie, zásuvku na okuliare alebo knihu, prípadne USB vstup pre nabíjačku, tablety či notebook.
Naši dodávatelia vyrábajú sedacie súpravy dlhé roky. Aby sme uspokojili všetkých zákazníkov, ponúkame nielen kvalitné sedačky s extra veľkými rozmermi a funkciami, ale aj cenovo výhodnejšie a dostupnejšie, pretože nie každý zákazník si môže dovoliť drahú kúpu.