Šatníkové skrine – alfa a omega pri výbere

Veľa ľudí chce mať doma minimum nábytku a priestor odľahčiť. Ťažké skrine zameniť za malé skrinky či otvorené regály. Miestnosť sa zrazu rozjasní, priestorovo zväčší. Oblečenie sa ľahko vyberá, je prehľadné, šetríme čas s upratovaním. Všetko by bolo ideálne, tlačí sa však slovíčko ALE.

  • Ak nie sme ľudia typu „vlk samotár“, rýchlo zistíme, že malé úložné priestory sú síce fajn, ale nestačia. Každý člen domácnosti potrebuje miesto na skladovanie, napr. letné veci v zime, zimné veci v lete, topánky, šiltovka, dovolenkový klobúk, župan, šály a rukavice, plavky, plesové šaty, oblek, atď.
  • Ak sme aspoň trochu športovo-aktívny, potrebujeme miesto na cyklistickú prilbu, lyžiarsku kombinézu, nafukovačku, karimatku, stan, spacák, korčule, futbalovú loptu, kufor,... nie každý má možnosť odkladacie priestoru na povale alebo v pivnici.
  • A ak máme radi doplnky do domácnosti, potrebujeme uložiť do políc záclony, závesy, deky, obrusy, behúne, vianočné dekorácie, veľkonočné dekorácie, fotoalbumy, spoločenské hry,...

Ruku na srdce, väčšina z nás má doma presne tieto veci, takže kam ich uložiť?

 

Skrine do spálne

Šatníková skriňa by mala obsahovať okrem políc závesnú tyč na vešanie oblečenia, zásuvky na drobnosti a vrchnú policu na odkladanie vecí, ktoré nepoužívame denne. Nábytok je zväčša v prírodných farbách, najobľúbenejší je dekor dreva a biela farba. Dnes sa už však zákazníci neboja objednať čiernu skriňu, farebnú pastelovú alebo s tapetou na dverách. Široká škála ponúka skrine so zrkadlami, LED osvetlením, štandardné aj posuvné dvere, klasické tvary, šachovnicové, rohové či iné dizajnové lahôdky.

   

Zrkadlo do spálne. Áno alebo nie? Podľa Feng Shui tam nepatrí vôbec, spôsobuje vraj nekľudný spánok. V mnohých domácnostiach je však bežnou výbavou a keď sa ho nechceme vzdať, stačí dodržať malú radu – zrkadlo nasmerovať tak, aby sme sa v ňom počas spánku nevideli.

   

Zaujímavé sú ozdobné lišty, vzor parkiet, dvojfarebnosť – korpus verzus dvere, dizajn úchytiek, skryté priečinky na odkladanie cenností, výber z možností lesklých dvierok alebo matných dvierok.

V neposlednom rade je dôležitým krokom overenie rozmerov, aby sme po zmontovaní nemali hlavu v smútku. Kvôli celkovému vzhľadu sa odporúča mať šatníkovú skriňu, komodu, toaletku a nočné stolíky z jednej kolekcie. Minimálne aspoň rovnaký farebný dekor. 

 

Skrine do detskej izby

Keď vyberáme nábytok pre deti, zapojme ich do výberu. V prvom rade budú mať z toho obrovskú radosť, v druhom rade zistíme ich vkus, čo sa im páči a budú sa nám ľahšie vyberať následné doplnky. Dôležité je položiť si tieto otázky:

  • Skriňa bude slúžiť jednému dieťaťu alebo dvom?
  • Ide o malé dieťa alebo stredoškoláka?
  • Chlapec, dievča alebo zmiešaná izba?

   

Pri detských skriniach môžeme popustiť uzdu fantázie a siahnuť po rozprávkových kreslených dizajnoch. Dieťa sa bude cítiť príjemne a bezpečne, prestane sa v noci báť a podporuje sa jeho kreativita. Pri obrázkoch povolaní sníva dieťa o práci požiarnika, policajta či lekára.

   

Naopak, staršie deti obľubujú špecifický dizajn. Sú takmer dospelý, ale stále chcú byť „iný“. Platí pravidlo, čím staršie dieťa, tým viacej úložného priestoru. Vhodné sú aj kombinácie menšej a väčšej skrine, kedy si študent môže izbu kedykoľvek prestavať podľa svojho vkusu.

 

Skrine do chodby

Predsieň, vstupná hala, chodba, predizba. Všetci ju volajú inak, ale vždy ide o ten istý priestor. Je to prvý pohľad do našej domácnosti, keď k nám vstupujú hostia. Je to miesto, odkiaľ vyrážame každý deň do práce či školy. Je to prvá miestnosť do ktorej vkročíme po ťažkom dni a povieme „sme doma“. Možno by niekto povedal, že ide o nepodstatnú izbu, ale opak je pravdou. Šatníkové skrine a predsieňové zostavy v sebe skrývajú mix všetkého, čo sa nám nezmestí do spální a detských izieb. Slúžia na odkladanie sezónneho oblečenia, topánok, módnych doplnkov, nepotrebných vecí či malých zbytočností.

   

Ak máme malú chodbu (väčšinou obdĺžnikového tvaru), určite volíme skriňu svetlej farby. Tmavý nábytok by chodbu opticky zmenšil a pôsobila by pochmúrne. Radšej kupujeme vysokú dlhú skriňu pozdĺž celej steny, zato s menšou hĺbkou.

Vstupné haly si môžu dovoliť veľké či vstavané skrine. Farebnosť ani tvar nie je rozhodujúci, je v nej dostatok priestoru pre akýkoľvek typ skrine. Keď chceme využiť priestor čo najviac, kupujeme skrine, ktoré sú súčasťou tzv. predsieňových zostáv, teda vrátane skrinky na topánky, vešiakukomody. Neoceniteľným bonusom sú skrine so zrkadlom.

Rada na záver - zmontovať šatníkovú skriňu je kumšt. Nie je žiadna hanba požiadať o pomoc, ak zrovna nie sme majstri kutilovia. Pri montáži je vždy dôležité, aby sme neboli sami, aby sme pracovali trpezlivo a s rozvahou. Správne tipy a rady nájdete na našej stránke

https://www.mojnabytok.sk/dobra-rada/ako-spravne-montovat-skrine/