Úložný priestor je v domácnosti nevyhnutný. Slúži na odkladanie oblečenia, topánok, kníh, hračiek, drogérie,.. a vôbec, na všetky veci ktoré potrebujeme a aj tie, ktoré nepotrebujeme. Jednoducho to tak je. Človek je tvor rozmarný. Poďme sa pozrieť na nábytok bližšie a upresnime si, pre aký tovar je určený, aké štýly sa ponúkajú na trhu a čo si treba všímať, aby sme neurobili chybu.
Najväčšou a najrozšírenejšou dominantou miestnosti sú komody. Rozdeľujú sa prevažne podľa počtu zásuviek, skriniek alebo ich kombináciou. Sú veľmi obľúbené, pretože nezaberajú veľa miesta, napriek tomu majú množstvo úložného priestoru. Sú krásne aj ako dekoratívny prvok. Na vrchnú policu môžeme uložiť bytové doplnky, ktoré skrášlia a ozvláštnia miestnosť fotorámikom, soškou či izbovou kvetinou. V prípade malých detí je nutné niektoré komody pripevniť do steny, čo však po preštudovaní montážneho návodu nebude problém. Ďalším dôležitým aspektom je dodržať nosnosť, aby sa pod príliš veľkou váhou nepoškodili spodné časti zásuviek.
Pod pojmom regály si zvyčajne predstavujeme konštrukcie s policami, ktoré slúžia na usporiadanie a skladovanie rôznych predmetov. Ide o nábytok s otvoreným priestorom bez dvierok a zásuviek. Nemusí ísť o skladové, obchodné či kancelárske regály, ktoré sme si určite predstavili niekde v pivniciach alebo výrobných halách. Regály si môžeme zadovážiť aj do vlastných domovov. Sú to krásne kusy nábytku, ktoré zútulnia miestnosť. Vhodné sú do obývacích a detských izieb, predsiení alebo komôr. Vyrábajú sa v dvoch variantoch - zo zadnou stenou alebo otvorenou policou. Obľúbené vychytávky predstavujú boxy, ktoré sa jednoducho vložia do police na odkladanie rôznych drobností. Rozmerovo sú regály prevažne vysoké, ich šírka sa ponúka podľa dostupnosti a potreby zákazníka. Môžu sa využiť na tzv. optické predelenie miestnosti, kedy nám zrazu vznikne súkromné zátišie. Ďalšou novinkou sú netradičné tvary, napríklad do písmena X alebo v tvare „schodov“. Kreativite sa medze nekladú.
Krásne šálky po babičke alebo brúsené poháre na šampanské. Kam ich uložiť? Jednoznačne patria do vitríny! Sú to skrinky, ktoré majú prehľadné alebo matné sklenené dvierka. Slúžia na vystavovanie porcelánu, suvenírov, zberateľských autíčok, drobných figúrok alebo kníh, pričom chránia obsah pred prachom a poškodením. Mnohé vitríny majú zabudované LED osvetlenie, ktoré zvýrazňuje vystavené predmety a robí ich atraktívnejšími. Niektoré majú možnosť uzamknutia, čo poskytuje ochranu pred neoprávneným prístupom, napríklad pred deťmi proti rozbitiu.
Kvalitná literatúra nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Tento typ regálu s otvorenými policami, ktoré slúžia na uskladnenie a vystavenie kníh, môžu mať prípadne sklenenú zástenu, ktorá chráni pred prachom. Knižnice sú srdcom miestnosti. Útulný čitateľský kútik s pohodlným kreslom a lampou vytvárajú dojem pohody a relaxu. Knižnice však nemusia nutne zaberať veľa miesta. V prípade, že máte vo vašom interiéri nevyužité rohy, kompaktné rohové knižnice vám pomôžu zaplniť priestor. Do menších priestorov je vhodným riešením knižnica na stenu v podobe praktických políc. Nástenné police na knihy v domácej pracovni môžu poslúžiť na skladovanie pracovných dokumentov. V kuchyni využijete nástennú knižnicu nielen na kuchárske knihy, ale aj na odkladanie drobných predmetov a pomôcok.
Kedysi neexistovala možnosť zavesiť televízor na stenu. Dnes, v modernej dobe, sa môže niekomu zdať, že tento typ nábytku je na ústupe. Mýlite sa však. Stolíky slúžia nielen ako „miesto pre televízor“, ale sú skvelými pomocníkmi na ukladanie wifi zariadenia, set-top boxov, DVD/Blu-ray prehrávačov, herných konzol, reproduktorov či iných multimediálnych zariadení. Niektoré skrinky majú otvorené police, iné majú dvierka. Môžeme do nich skryť káble, usb kľúče, diaľkové ovládače či rôzne príslušenstvo. Moderné TV stolíky dokonca priamo disponujú systémom na usporiadanie káblov. Pozor si treba dávať na dve veci:
- Nosnosť – ak ukladáme televízor na stolík, musí byť dostatočne pevný, aby uniesol jeho váhu a váhu iných zariadení. Stabilita je základ proti preťaženiu a zároveň, ako ochrana proti prípadnému prevrhnutiu.
- Ergonomický dizajn – potrebné zabezpečiť optimálnu výšku a uhol pohľadu. Pri pohodlnom sledovaní televízie je dôležitá poloha bez nutnosti nadmerného skláňania hlavy. Odporúča sa umiestniť obrazovku vo výške očí. Takisto treba dávať pozor na detský zrak, aby bol televízor v dostatočnej vzdialenosti od dieťaťa.
Dôležité je zohľadniť počet členov v domácnosti a druhy topánok (vysoké čižmy, tenisky, sandále, lodičky, pracovná obuv). Niektoré skrinky sú vybavené vrchným sedákom, čo môže slúžiť ako praktické miesto na obúvanie. Pri výbere skrinky siahnime po vetraných policiach, aby skrinka mala dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Zabráni sa tak hromadeniu vlhkosti a vzniku nepríjemných pachov. Mnohé skrinky majú perforované dvierka alebo zadné otvory pre lepšie odvetrávanie. Šikovná pomoc je materiál, ktorý sa ľahko čistí a nebude náročný na údržbu. Väčšina skriniek, hlavne tých vysokých s množstvom políc, je potrebné ukotviť do steny, aby sa zabránilo prevrhnutiu.
Typy skriniek podľa úložného riešenia:
- Pevné police
- Sklápacie police (výsuvné zásuvky) – výborné do úzkeho priestoru.
- Nastaviteľné police – umožňujú prispôsobiť výšku podľa druhu topánok, čo je praktické najmä pre vyššie topánky, ako sú čižmy.
Nezabudnime, aj keď ide iba o skrinku na topánky, musí ladiť s ostatným nábytkom v predsieni. Tá je totiž prvým miestom, kam vstupujú naši hostia a kam vkročíme my, keď sa večer vraciame z práce domov.
Veľa, veľa, veľa priestoru! Stačí zabezpečiť bezpečnosť, funkčnosť a hravý dizajn.
Bezpečnosť – nábytok by mal byť vyrobený z materiálu, ktorý je vhodný pre deti, netoxický, farbený na báze vody a bez chemikálií. Vyhýbame sa ostrým rohom a preferujeme zaoblené hrany. Police a skrinky by mali byť vo výške, ktorú deti ľahko dosiahnu, aby si samy mohli upratať hračky alebo vybrať oblečenie. Tento typ nábytku zároveň podporuje nezávislosť a učí deti udržiavať poriadok.
Funkčnosť - kombinácia otvorených a uzavretých priestorov. Otvorené police sú ideálne na vystavovanie hračiek alebo kníh, zatiaľ čo uzavreté skrinky pomáhajú skryť menej upratané veci a zamedziť neporiadku. Veľmi praktické sú poličky, do ktorých sa dajú vložiť úložné boxy. Vynikajúcim pomocníkom je tzv. rastúci nábytok, prispôsobujúci sa veku a výške dieťaťa. Nezabúdajme na jednoduchú údržbu. Povrchy by mali byť ľahko umývateľné, pretože deti môžu na nábytok kresliť alebo ho zašpiniť.
Hravý dizajn – aby sa dieťa cítilo vo svojej detskej izbičke dobre, najideálnejším riešením je ozvláštniť nábytok farebnými alebo detskými motívmi. Populárne sú zvieratká alebo postavičky z obľúbených rozprávok. Zútulnia priestor, rozširujú a podporujú detskú kreativitu.
Samostatnou kapitolou sú police od výmyslu sveta. Môžeme ich použiť na milión spôsobov. Obmieňať, premiestňovať, čokoľvek. Police na stenu sú najjednoduchším riešením, keď potrebujeme rýchlo a efektívne zväčšiť naše úložné možnosti. Montáž je jednoduchá, nezaberie veľa času a police využijeme v ktorejkoľvek izbe. Dajú sa využiť prakticky, na uloženie mobilu, lampy, liekov,... alebo sa dajú využiť na skrášlenie interiéru, a vtedy na ne ukladáme veci, ktoré sa nám najviac páčia.