Starostlivosť o nábytok z masívu s rôznou povrchovou úpravou


Ak hľadáte nábytok z materiálu, ktorý vydrží dlhé roky bez poškodení a bude vždy v móde, nábytok z masívneho dreva je pre vás ideálna voľba. Nadčasový drevený nábytok je vhodný do interiérov zariadených v klasickom, rustikálnom, romantickom, škandinávskom, retro aj industriálnom štýle. Umožňuje rôzne druhy povrchových úprav, vrátane farebných náterov, a je skvelým nábytkom pre kreatívcov, ktorí si ho môžu pretvoriť podľa vlastných predstáv. Poradíme vám ako sa starať o nábytok z masívu tak, aby vám slúžil dlhé roky.

 

Ideálne podmienky pre drevený nábytok

Drevo je prírodný materiál a je citlivé na poveternostné podmienky – na slnečné žiarenie, teplotu a vlhkosť vzduchu. Škodí mu priame slnečné žiarenie, ktoré môže spôsobiť, že drevo po čase zmení farbu. Aj príliš nízka alebo vysoká teplota vzduchu a časté teplotné výkyvy môžu drevo poškodiť – nie je napríklad vhodné umiestňovať drevený nábytok v blízkosti radiátorov. Nábytok z masívneho dreva je vhodný do interiérov, v ktorých je teplota vzduchu cca 20°C. Vlhkosť vzduchu v izbe by mala byť v rozmedzí 40–60 %, ktorá je optimálna aj pre zdravie človeka. Príliš veľká vlhkosť drevu škodí – aj v prípade, že sa vám na drevený nábytok nedopatrením vyleje voda, mali by ste ju čo najskôr nechať vsiaknuť do suchej vreckovky a následne rýchlo utrieť.

2

Ako ošetrovať lakovaný drevený nábytok

Drevený nábytok ošetrený ekologickým lakom je skvelým riešením pre milovníkov prírodných materiálov. Starostlivosť o takýto nábytok zvládnete aj bez „ťažkej chémie“. Stačí ak budete nábytok čistiť handričkou, ktorá je navlhčená vodou, do ktorej pridáte niekoľko kvapiek šetrného saponátu na riad. Môžete použiť aj špeciálne vlhčené utierky alebo iné prostriedky, ktoré sú určené na lakovaný nábytok – stačí si v drogérii vybrať taký, ktorý vás osloví a následne jeho efektivitu otestovať na malom kúsku nábytku, na menej viditeľnom mieste.

3

Ako sa starať o olejovaný drevený nábytok

Olejovaný nábytok pôsobí prirodzene a ušľachtilo vďaka tomu, že si zachováva svoju prirodzenú štruktúru a zároveň príjemný hladký povrch. Rastlinný olej preniká do hlbšej vrstvy dreva a vytvára tak ochrannú vrstvu, ktorá chráni nábytok pred poškodením. Túto olejovú vrstvu je vhodné obnovovať každé 2-3 mesiace. Pred pravidelným ošetrením olejom vám odporúčame utrieť z nábytku prach s pomocou mäkkej handričky, ktorá nepúšťa vlákna. Handrička by mala byť navlhčená vo vode s kvapkou tekutého mydla. Vrstvu rastlinného (napr. ľanového) oleja následne nanášajte s pomocou čistej a suchej bavlnenej handričky. Vhodným a ekologickým riešením je aj špeciálny olej na drevo na báze prírodného včelieho vosku.

4

Ako ošetrovať maľovaný nábytok s farebným náterom

Nábytok z ručne maľovaného dreva býva obľúbenou súčasťou interiérov zariadených v provensálskom štýle. V prípade, že farebná vrstva nie je ošetrená lakom, pri jej údržbe by ste mali byť veľmi opatrní, aby ste nenarušili povrchovú úpravu nábytku. Stačí, ak nafarbený povrch očistíte od prachu mäkkou, suchou bavlnenou handričkou.

5

P.S.: Potrebujete viac informácií o drevenom nábytku, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.