Správne rozmiestnenie svietidiel v domácnosti nie je vôbec jednoduchou záležitosťou, preto by sme mali dbať nato hneď od začiatku realizovania architektonického návrhu. V prvom rade je potrebné vedieť na aký účel budeme daný priestor využívať, a ktoré osvetlenie bude do tohto priestoru dokonale zapadať. Je dobré mať jasnú predstavu o tom, aké funkcie by malo osvetlenie spĺňať.
Osvetlenie kuchyne –
Každá kuchyňa potrebuje hneď niekoľko zdrojov svetla, nakoľko je rozdelená na viacero zón. Najdôležitejšia je zóna pre pracovnú činnosť. Preto by malo byť naším cieľom, aby sme mali na všetkých pracovných miestach čo najviac svetla. Netreba zabúdať ani na luster umiestnený nad jedálenským stolom pretože to je hlavný bod, pri ktorom sa stretáva celá rodina. Preto by nad stolom malo byť svietidlo, ktoré svojím vzhľadom a kvalitou svetla vytvorí príjemnú atmosféru. Mali by ste si vyberať svietidlá, ktoré rovnomerne osvetlia celý stôl, ale zároveň nebudú oslňovať stolujúcich.
Osvetlenie obývačky –
Obývacia izba je časťou, kde trávime čas činnosťami, ktoré sa líšia svojim nárokom na správne osvetlenie. V obývačke sa odporúča doplniť zdroj hlavného svetla so stropnými alebo nástennými svietidlami. Taktiež je dobré použiť stojacie lampy v tmavých kútoch. Pre spríjemnenie atmosféry v obývačkovom priestore zvoľte doplnkové svietidlá. Netreba zabúdať ani na osvetlenie pri sledovaní televízie, nakoľko kombinácia ostrého svetla na obrazovke v kombinácií s okolitou tmou zaťažuje oči. Preto je dobré mať zapnutú lampu hneď v blízkosti televízie.
Osvetlenie kúpeľne –
Osvetlenie v kúpeľni by mali tvoriť minimálne dva jednotlivé komponenty. Hlavným elementom je centrálne svetlo, ktoré by malo byť umiestené tak, aby osvetlilo čo najväčšiu časť kúpeľne. Nech bude ale akokoľvek výkonné i tak je potrebné osvetliť priestor okolo zrkadla a umývadla pretože sú používané v kúpeľni najčastejšie.
Osvetlenie chodieb a predsiení –
Chodby, predsiene či schodiská je potrebné osvetliť veľmi dôkladne. Hlavnú úlohu musí zohrávať bezpečnosť, funkčnosť a samozrejme dostatočná svietivosť. Hlavné svetlo by malo byť umiestnené na strope. Po stranách môžu byť umiestnené doplnkové svietidlá, ktoré vnesú do priestoru nielen ďalšie svetlo ale slúžia i ako príjemné doplnenie interiéru. Aktuálnym hitom pri osvetlení schodísk sú svietidlá vbudované priamo do schodiska, ktoré reagujú na pohyb v ich blízkosti. Vďaka tomu ušetríte priestor, čas i energiu.
Osvetlenie spálne –
Pre spálňu vo všeobecnosti platí, že radšej volíme jemné a intímne svetlo ladené do teplých tónov. Toto prevedenie totiž prináša pocit pohody a pokoja. Ak sa rozhodnete zvoliť si luster priamo nad posteľou voľte svetlo, ktoré nebude osvetľovať len samostatnú posteľ ale i priestor okolo. Netreba však luster zavesiť príliš nízko, mohlo by Vám to neskôr prekážať. Pokiaľ máte v spálni i pracovný stôl či kreslo na čítanie snažte sa ich umiestniť čo najbližšie k oknu. Potrebné je samozrejme i vhodné osvetlenie, ktoré zabezpečí pohodlnú prácu či relax pri čítaní obľúbenej knihy. Nezabúdajte ani na osvetlenie, ktoré patrí na nočný stolík. Svietidlo by malo byť umiestnené tak, aby pri čítaní kníh svetlo dopadalo na stránky od hlavy alebo z boku.
Úsporné svietenie –
Rýchly vývoj technológií nám prináša úspornejšie možnosti osvetlenia, ktoré spotrebujú o 80 % menej prúdu ako bežné žiarovky. Jedná sa o LED žiarovky, ktoré majú nižšiu spotrebu elektrickej energie. LED žiarovka po zapnutí ihneď svieti na plný výkon, pričom má lepšie podanie farieb, nebliká a neobsahuje extrémne jedovaté ortuťové pary. Kvalitnejšie podanie farieb zlepšuje kontrast, a zrakovú ostrosť. Vo svetelnom spektre nie je prítomné UV žiarenie, ktoré poškodzuje zrak.