Ako sa starať o masívny drevený nábytok

 

Masívny drevený nábytok sa opäť dostáva do popredia a teší sa veľkej obľube aj u mladých generácií. Nábytok vyrobený z masívneho dreva je veľmi obľúbeným doplnkom interiéru, nielen pre svoj nadčasový vzhľad. Obrovskou výhodou je jeho trvácnosť, ktorá je zárukou dlhej životnosti, čím sa nábytok z masívu často dedí z jednej generácie na druhú.

Masívny drevený nábytok je unikátny originál s príjemnou vôňou, ktorá sa bude šíriť celým domom. Hoci sú prvotné náklady na kúpu masívneho nábytku vyššie, dlhoročná trvácnosť a kvalita vám to niekoľkonásobne oplatia.

Pri masívnom nábytku máte záruku, že sa nejedná o žiadne zmesi rôznych materiálov, kde sa tenké plátky dreva lepia na jednotlivé diely nábytku ako pri dyhe. Keďže je drevo prírodný materiál, mení svoje vlastnosti na základe vlhkosti vzduchu či teploty. Preto je drevo v týchto ohľadoch citlivejšie a je potrebné poznať správny spôsob jeho ošetrovania. Pri správnej starostlivosti môže masívny drevený nábytok spôsobovať radosť vám i budúcim generáciám. Nechajte sa preto inšpirovať nasledovnými zásadami starostlivosti o masívny nábytok.

Ideálne klimatické podmienky

Nábytok z masívneho dreva potrebuje určitú vlhkosť vzduchu, nakoľko má vlastnosť nasávať do seba vlhkosť a drevo sa začne rozpínať. Pri príliš suchom prostredí má naopak tendenciu scvrkávať sa. Ideálnu klímu pre masívny nábytok predstavuje teplota približne okolo 20 °C. Zdravá vlhkosť vzduchu je v rozmedzí 50 – 60 %. Vyhnúť by sme sa mali veľkým teplotným výkyvom, ktoré by mohli nábytok poškodiť.

Nepriaznivo na masívny nábytok pôsobia vlhké a mokré predmety, ktoré môžu na povrchu nábytku zanechávať nežiadúce stopy. Masívny nábytok by nemal byť vystavený priamym slnečným lúčom, pretože môže dôjsť k nerovnomernej zmene farebného odtieňa povrchu. Neodporúča sa umiestniť ho v miestnostiach s podlahovým kúrením, ktoré vysušuje vzduch.

 

KOMODA - MASÍV KD415

Jednoduchá údržba

Mnohých od masívneho nábytku odrádza predstava o zdĺhavom a náročnom udržiavaní a čistení. Opak je však pravdou. Údržba masívneho nábytku je jednoduchá. Správnou technikou a prípravkami to zvládne každý. Na bežnú starostlivosť postačí mäkká handrička, najlepšie suchá či jemne navlhčená. Handrička nesmie byť mokrá. Pre vyšší lesk môžete použiť prípravok, ktorý je určený na drevené povrchy.

Pred prvou aplikáciu skúste na menej viditeľnom mieste, ako drevený nábytok na daný prípravok reaguje. Predídete tak nežiaducim škvrnám a poškodeniam. Nakoľko sa nábytok z masívu vyrába z rôznych druhov dreva s rožnými povrchovými úpravami, je dôležité zvoliť také prípravky a postup čistenia, ktorý najlepšie vyhovuje danému druhu nábytku.

Ako na škrabance?

Ak došlo k poškrabaniu na povrchu dreveného nábytku, existujú spôsoby, ako ich účinne zamaskovať a odstrániť. Ak ide o menšie škrabance, postačí vám dužina z orecha. Môže ísť o orechy píniové, vlašské, para orechy či pekanové orechy, ktorými škrabance potriete. Olej z orecha škrabanec zamaskuje.

Pri väčšom množstve škrabancov alebo ak sú škrabance hlbšie, siahnite po vosku určenom na opravu masívneho nábytku. Vosky sa vyrábajú v rôznych farbách a odtieňoch. Preto sa pokúste vybrať čo najvhodnejšiu. Škrabance potom vyplňte voskom, nechajte zaschnúť a následne pretrite mäkkou handričkou.