Záhradný nábytok – tipy, rady a inšpirácie

Zima je pomaly na ústupe, do jari ešte ďaleko, ale nás už svrbia dlane a naháňa múza? Ako všetko stihnúť, aby sme na niečo nezabudli? Kedy nakupovať, kde a ako?

Sadnime si za stôl, vezmime papier a pero, skontrolujme stav na účte a poďme na to!

 

       1. Prvý krok je ujasniť si našu predstavu!

Chceme vysadiť nové kvety? Kúpiť hojdačku, zriadiť vyvýšený záhon na zeleninu? Prerobiť časť záhrady na altánok, kde sa bude grilovať? Možno pre vnúčatá zaobstarať detský domček so šmýkačkou? Alebo máme väčšie plány a ideme rovno na bazén? Každopádne radosť urobia aj nové kvetináče, do ktorých si konečne zasadíme naše obľúbené kvetiny či zútulnenie terasy plyšovou dekou a voňavou sviečkou.

V jarných mesiacoch bude na trhu veľký výber. Avšak, ak budeme dlho čakať, tovar skladom sa rýchlo vypredá a čakacia doba na nový tovar je niekedy aj dva mesiace. Ak kúpime v zime, ostane nám výpredaj z minulého roka, na oplátku, aspoň v lepšej cene. 

Ratanové sedenie, záhradné sety, ležadlá – odporúčame počkať na novú jarnú ponuku, ale dlho neotáľať s výberom, kupujú sa ako teplé rožky.

Vyvýšené záhony, plôtiky, kompostéry, grily, kvetináče – kľudne využime ponuku z minulého roka, tieto produkty sa predávajú celoročne, nakoľko nezaberajú v skladoch veľa miesta a neprispôsobujú sa každoročným trendom.

Záhradné domčeky, bazény  – ak potrebujeme presný rozmer, so špecifickými atribútmi, je lepšie kontaktovať predajcu vopred a poradiť sa s ním o vašej predstave. Nie je to vec, ktorú kupujeme na jednu sezónu, preto platí pravidlo „Dvakrát meraj, raz rež.“

Detské ihriská – počkať na prvé jarné naskladnenie. Dávame si pozor, aby boli certifikované kvôli bezpečnosti našich detí.

       2. Vyhraďme si miesto a rozmery

Keď už vieme čo ideme kupovať, zvoľme vhodné miesto v záhrade. Sedenie, trampolína, bazén či detské ihrisko umiestňujeme na rovný povrch. Trávnik by mal byť bez kamenistý, husto zarastený, pokosený. Podľa ázijského učenia má chôdza bosými nohami blahodarné účinky na zdravie. Ak chceme vypustiť starostlivosť o pravidelné kosenie, ideálne sú drevené podlahy/terasy, dlažba, prípadne povrch vysypaný jemnými okrasnými kamienkami.

Nezabúdajme, detské ihrisko umiestňujeme vždy na dohľad dospelých!

Záhradné domčeky sú ideálne na betónový alebo dlažbový povrch. Plôtikmi rozdeľujeme úžitkovú časť od okrasnej, môžeme si vyberať z rôznych výšok a dĺžok tak, ako sa nám to hodí. Miesto na gril je najlepšie v rohu vyhradeného miesta, aby dym z ohňa zbytočne nefúkal do ľudí. Vyhýbame sa naopak miestu, kde je blízko uskladnený materiál ľahko podliehajúci požiaru.

Kvetináče umiestňujeme kdekoľvek na terasu a balkón, kde sa nám budú páčiť. Na otvorené priestranstvo, kde krásne vyniknú, do kútov, aby rozžiarili miesto, na parapety okien,.. Môžeme ich zavesiť a spraviť záves s ťahavými muškátmi alebo surfíniami. Samozrejme popritom kladieme dôraz na povahu kvetín, niektoré vyžadujú priame slnko, iným sa lepšie darí v tieni. Jednoducho, všetko je na našej fantázií.

       3. Cenový rozpočet

Tak ako v živote, aj pri kupovaní je niekedy stredná cesta tá najlepšia. Napríklad pri kúpe záhradného sedenia uprednostníme radšej kvalitu pred kvantitou. Asi nechceme, aby sa pod našou starou mamou pri nedeľnej káve rozpadlo kreslo. Vyberme pevný a stabilný materiál, pohodlné vankúšiky a zainvestujme do seba! Naopak, nemusíme za každú cenu vyhľadávať dizajnérsku značku.

       4. Doba dodania

Pri každom produkte si všímajme či je skladom, prípadne aká je dodacia lehota. Najlepšie je opýtať sa priamo v predajni alebo v e-shope, kde určite radi poradia. Nekupujme prvé, na čo natrafíme, veľakrát sa rýchla kúpa nevypláca kvôli tomu, že môžeme nájsť niečo krajšie alebo lacnejšie.

Ak budeme dlho preberať, nábytok nám vyfúknu spred nosa a my budeme netrpezlivo čakať na naskladnenie, prípadne od zúfalstva kúpime to, čo ostalo ako posledné. Nie vždy to však musí byť zlá voľba, ale radšej kupujme v predstihu podľa našich predstáv.

  

       5. Montáž a realizácia

Kúpili sme detské ihrisko, chceme urobiť radosť vnučke, ale sme sami a nemá nám kto pomôcť? Určite nevolajme suseda, ktorý potrebuje k montáži niečo na rozveselenie. Zavolajte zodpovedného človeka, hoci je montáž zväčša jednoduchá a funguje na princípe skladačky, bezpečie je vždy na prvom mieste!

To isté platí aj pri záhradných domčekoch. Dôležitá je stabilita a pevné ukotvenie, ktoré nám musí vydržať počas zlých poveternostných podmienok.

Pri bazénoch myslíme na dostupnosť od hlavného prívodu vody. Ak je leto suché, ťažko sa nám bude čľapotať vo vode, ak jej bude nedostatok.

 

       Užívajme!!!

Posledná a najdôležitejšia rada je, aby sme si oddych v záhrade, terase či balkóne skutočne užili. Nechajme sa uniesť relaxom, rozšantime naše staré ja, zabudnime na starosti a užívajme každý deň. Veď predsa za to stojíme. 

Pár inšpirácií od našich zákazníkov : )