Načo utrácať peniaze na umelé hnojivá? Ak si chcete vypestovať bohatú úrodu alebo sa kochať peknými kvetmi, poradíme vám, ako si založiť na záhradke vlastný domáci kompost. Ten je nielen praktický, čo sa týka odpadu z kuchyne, rastlinám tiež dopraje všetky potrebné živiny!
V záhrade sa oplatí mať rôznych pomocníkov. Nevyhnutnosťou je záhradný domček, do ktorého uložíte všetko náradie a záhradné potreby. Zíde sa vám aj nádrž na vodu, nájdete ju v rôznych veľkostiach. Praktické je vytvoriť si doma vlastnú zeminu bohatú na živiny, nakoľko umelé hnojivá nie sú pre pôdu až takou výhrou. Dodajú jej síce potrebné látky, no zároveň ju extrémne zaťažujú.
Statkové hnojivá sú tiež ekologické, problém však obvykle býva s ich uskladnením. Riešenie? Kompostovanie! Ako presne funguje? Ide o spôsob využívania biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý za prístupu vzduchu zabezpečuje mikrobiologickú premenu organických látok na stabilné humusové látky. Kompost je pre milovníkov záhradkárčenia tou najlepšou voľbou hnojenia. Kompostéry ich nielen zbavia zeleného odpadu zo záhrady, premenia tiež rôzne zvyšky z kuchyne na užitočný zdroj živín.
Alfou a omegou úspechu je dobré miesto
Vedeli ste, že prvá kompostáreň v Európe bola uvedená do prevádzky už v roku 1912? Kompostovanie je mimoriadne užitočné, je považované za jeden z najlepších spôsobov spracovania biologického odpadu. Nezaťažuje životné prostredie a jeho produktom je dobre využiteľná surovina. Ešte stále váhate, či sa doň pustiť? Ak ste rozhodnutí s kompostovaním začať, dôležité je vybrať kompostéru dobré miesto – jeho poloha rozhoduje o tvorbe celého kompostu. Najlepšie sa mu bude dariť v tieni pod stromom. Nedávajte ho na priame slnko, rýchlo by sa vysušil a znehodnotil. Ideálne je uvoľniť mu kút, v ktorom bude nenápadne stáť. Ak už miesto máte, mali by ste si premyslieť i samotný tvar a veľkosť.
Plastový kompostér je skvelou voľbou
Ekologické kompostovanie biologicky rozložiteľných materiálov je čoraz populárnejšie. Využívajú sa naň najmä kompostéry z plastu, ktoré sú zhotovené tak, aby kompostu zabezpečovali potrebný vzduch, teplo a vlhkosť. Dôležitá je správna cirkulácia vzduchu, ktorá sa stará o rozklad. Ako si vybrať „správny“ kúsok do záhrady? Rozhodujúci je objem. Ak máte vybratý ideálny kompostér, môžete začať zakladať. Umiestnite na dno kompostu vetvičky či vrstvu slamy, ktoré sa starajú o prívod vzduchu, čím zamedzíte vzniku zápachu. Ak máte prvý krok za sebou, môžete dnu nasypať biologický odpad.
Ak ste sa riadili našimi pokynmi, približne po dvoch dňoch by sa mal kompost vďaka aktivite mikroorganizmov začať zahrievať na teplotu 50 °C. Ak sa chystáte do kompostu hodiť naraz väčšie množstvo trávy, lístia alebo zvyškov zeleniny, premiešajte ich so zeminou, uľahčíte prácu drobným živočíchom a pôdnym mikroorganizmom. Prevzdušňovanie pomocou vetvičiek alebo slamy nestačí, raz alebo dvakrát do roka je potrebné kompost prekopať – pomôže mu to zrieť. Prvá „úroda“ kompostu by mala prísť približne po 9 týždňoch od založenia kompostu, zrelosť dosiahne váš kompost až po 10 mesiacoch. Zmes, ktorá je pripravená na hnojenie, je tmavohnedá a má lesnú vôňu.
Do kompostu patria:
Zvyšky ovocia a zeleniny z kuchyne, v malom množstve šupky z citrusových plodov, odkvitnuté kvety, tráva, lístie a vetvičky, piliny, hobliny, kôra, popol z dreva, čajové vrecká, káva, rozložiteľný papier, trus drobných hospodárskych zvierat.
Do kompostu nepatria:
Buriny a rastliny napadnuté škodcami a chorobami, vňate zo zemiakov, kôstky z ovocia, mäso, kosti, tuky, kamene, stavebná suť, popol z uhlia, plasty, porcelán, kovy a ďalšie nerozložiteľné materiály, chemikálie, lieky, farby a trus psov a mačiek.