Máte v záhrade nekvalitnú pôdu? Potrebujete rastliny ochrániť pred vašim štvornohým miláčikom? Alebo sa chcete zbaviť buriny, ktorá vám každý rok znepríjemňuje záhradníčenie? Vyvýšený záhon predstavuje praktické, funkčné a estetické riešenie do každej záhrady.
S príchodom jari nastáva čas na vysadenie prvých úžitkových a okrasných rastlín. Ak hľadáte praktický spôsob pestovania, pri ktorom bude záhrada pôsobiť elegantne a upravené, určite oceníte vyvýšený záhon. Prečítajte si, aké druhy rastlín môžete pestovať vo vyvýšenom záhone aj 5 výhod, pre ktoré je tento typ výsadby obľúbený.
Vyvýšený záhon – pre ktoré rastliny je vhodný?
Koreňová zelenina, paradajky, cukety, uhorky, šaláty, strukoviny, jahody aj okrasné rastliny ako kvety či vresy – všetky z nich môžete zasadiť do vyvýšeného záhonu. Výšku záhonu prispôsobte druhu rastlín.
Vyššie dorastajúce rastliny ako paradajky či fazuľu zasaďte do záhonov vo výške približne 40 cm, na plazivé a nízke plodiny môžete využiť kvetináče až vo výške 80 cm.
5 praktických dôvodov, prečo zvoliť vyvýšený záhon do záhrady
Záhrada s vyvýšenými záhonmi už na prvý dojem pôsobí elegantne a upratané. Je len na vás, či sa rozhodnete prepojiť záhony a kvetináče chodníkmi z kameňov, oddeliť pomocou mulčovacej kôry alebo okolo nich vysadíte anglický trávnik. Vyvýšené záhony pozdvihnú úroveň vašej záhrady.
1. Správna výška vyvýšeného záhonu uľahčuje starostlivosť o rastliny
Sadenie, zalievanie, strihanie aj zber úrody sú oveľa jednoduchšie, keď sa nemusíte zohýbať alebo stáť dlhší čas v podrepe. Vyvýšený záhon je obzvlášť vhodný aj pre ľudí s bolesťou chrbtice. Pri správne zvolenej výške a priestorovom umiestnení aj pre vozičkárov, ktorí radi trávia čas prácou v záhrade.
2. Optimálny substrát pre každý druh vysadených rastlín
Bylinky a zelenina ako paradajky, kapusta či kukurica budú rásť aj v zásaditej pôde. Na pestovanie čučoriedok a koreňovej zeleniny je vhodnejší kyslejší substrát. S vyvýšeným záhonom môžete každej rastline namiešať presne takú zeminu, akú potrebuje.
3. Nižší výskyt buriny, vyššia úrodnosť
Správne navrstvený prírodný ekosystém znižuje výskyt buriny bez potreby chemického postreku. Vyššia teplota v záhone zároveň podporuje rast koreňov, čím sa zvyšuje úrodnosť zasadených plodín.
4. Ochrana pred prízemným mrazom
Vyvýšený záhon chráni rastliny pred nečakaným prízemným mrazom, ktorý sa v našich končinách objavuje čoraz nepredvídateľnejšie. Zároveň uľahčí aj zazimovanie viacročných rastlín.
5. Koniec krtincom v kvetinovom záhone či zeleninovej záhrade
Ak ste niekedy naháňali krtka po záhrade, viete, aké je to zdĺhavé. Vytvorí si krtince práve tam, kde vás to najviac nahnevá. Hoci je vyvýšený záhon uložený na voľnom podloží, pred krtkom vašu úrodu spoľahlivo ochráni.
Jar je ideálne obdobie na výsadbu, skončit môžete až na jeseň
Vyvýšený záhon predstavuje ideálne miesto na pestovanie vašich obľúbených plodín od jari až do jesene. S príchodom jari zasaďte plodiny ako šaláty, reďkovky, mrkvu, cibuľu, kaleráb a bylinky.
Leto je obdobie vhodné na výsadbu paradajok, uhoriek, papriky, cukety, cvikle, mrkvy či petržlenu. Čerstvé vitamíny a minerály na jeseň môžete získať zasadením niektorých druhov šalátov.
Náš tip: Kvalitné kvetináče predstavujú skvelé riešenie, ako pestovať čerstvú zeleninu a vitamínmi nabité ovocie aj na terase bytového domu.
Zásady pestovania vo vyvýšenom záhone
Vyvýšený záhon predstavuje ekosystém bohatý na rôzne potrebné živiny. Pri pestovaní v záhone je dôležité obmieňať rôzne druhy plodín v pravidelných cykloch. Počas prvých dvoch rokov obsahuje substrát viac dusíka, preto by ste v ňom mali pestovať rastliny ako paradajky, cukety či uhorky, ktorým práve tento typ pôdy vyhovuje.
Po dvoch rokoch ich vymeňte za koreňovú zeleninu a šaláty, v štvrtom roku sa v nich bude dariť cibuli či cesnaku. Ak chcete do záhonu zasadiť okrasné rastliny, v prvom roku vysaďte tulipány alebo chryzantémy, neskôr ich vymeňte za dahlie a papuľky.
V poslednom cykle sa bude dariť kvetom, ktoré majú nízku spotrebu dusíka – prvosienkam, fialkám, azalkám alebo begóniám. V prípade, že plánujete v záhone pestovať rovnaký druh plodín niekoľko rokov, bude potrebné substrát každý rok prispôsobiť vysadenej plodine.
Výška zeminy v záhone sa postupne znižuje. Podľa potreby dopĺňajte substrát alebo kompost. Priemerná životnosť pôdy je približne 6 rokov.
Inšpirovali sme vás? Vyberte si kvalitné kvetináče a vyvýšené záhony z našej ponuky.