Kvalitný spánok je nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu. Ak sa chceme do nového rána zobudiť plní energie, potrebujeme spať dostatočne dlho a v zdravom prostredí. Preto by sme výber ideálneho a pohodlného matraca nemali zanedbať. Ponúkame vám 7 tipov, ako si matrac vybrať správne.
- Tvrdosť matraca
Tvrdosť patrí medzi základné kritériá pri výbere nového matraca a závisí od hmotnosti človeka, ktorý ho bude používať. Pre ľudí s vyššou váhou je vhodnejší tvrdší matrac, ľudia s nižšou váhou sa môžu obzerať po tých mäkších. Dôležité je tiež uvedomiť si, akým spôsobom spíme. Pre spáčov, ktorí obľubujú spať väčšinou na boku, je vhodnejší mäkký matrac. Pre tých, čo spia na bruchu alebo na chrbte, je lepšie vybrať si matrac tvrdší. Deťom k zdravému rastu pomôže pevnejší matrac so strednou tvrdosťou, pre tých skôr narodených sú vhodnejšie mäkšie a elastickejšie matrace.
Väčšina výrobcov uvádza tvrdosť matraca v piatich stupňoch - najmäkší (1) až najtvrdší (5):
- Tvrdosť 1: Najmäkšie matrace sú veľmi elastické, nevytvárajú protitlak, zabraňujú tvorbe preležanín. Využijú ich najmä pre osoby s nižšou hmotnosťou, starší ľudia alebo s bolesťami kĺbov. Sú vhodné aj na prechodné spanie (napríklad v chalupách).
- Tvrdosť 2: Tieto vysoko elastické matrace sa prispôsobia tvaru tela a udržujú chrbticu v rovine. Používajú ich najčastejšie ženy, ale aj muži rôzneho veku.
- Tvrdosť 3: V tomto type matracov je zvyčajne použitá polyuretánová pena vyššej tuhosti. Umožňuje tvrdšie spanie, uprednostňujú ho najmä muži alebo mladší ľudia.
- Tvrdosť 4: Matrac tejto tvrdosti je zložený z odolných tuhých materiálov, je vhodný pre ľudí s vyššou hmotnosťou a pre mužov v strednom a vyššom veku.
- Tvrdosť 5: Najtvrdšie matrace sú ideálne pre ľudí vyššej váhovej kategórie.
Existujú však aj matrace dvojakej tvrdosti, ktoré sú z každej strany odlišné. Zákazníci si tak môžu zvoliť tvrdosť, ktorá im momentálne vyhovuje. Nazývame ich aj partnerské matrace, pretože sú ideálnou voľbou pre manželský pár.
- Nosnosť matraca
Ak si vyberáme nový matrac, majme na pamäti, že uvedená nosnosť matraca má prevyšovať hmotnosť užívateľa aspoň o 5 kg. Pre ľudí s vyššou hmotnosťou sa však odporúčajú vyššie a tuhšie matrace. Priedušnosť matraca je jedna z najdôležitejších vlastností obzvlášť pre tých, ktorí sa viac potia. Pot, ktorý zostane v matraci, by sa mal odvetrať, inak sa stane ideálnym miestom pre množenie roztočov a hrozí riziko preležania matraca. Správnemu odvetraniu matraca napomáhajú priečne prierezy, prípadne špeciálne vrstvy z prírodných priedušných materiálov ako sú kokos, konské vlasy či agáve.
- Materiál matraca
Pri výbere správneho matraca z hľadiska materiálového zloženia vám môže pomôcť aj grafické zobrazenie použitých materiálov spolu s potrebnou špecifikáciou, ktoré nájdete pri popise matraca v každom obchode. Napríklad matrace vyrobené zo studenej peny vynikajú výbornou elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Obľúbeným materiálom je viskoelastická pena s otvorenou bunkovou štruktúrou, ktorá mení svoju tvrdosť v závislosti na teplote. Pena sa pri kontakte s telesným teplom prispôsobuje anatómii tela, čo má zásadný vplyv na kvalitu spánku a zmierňuje bolesti chrbta. Ďalšími zaujímavými typmi sú matrace z bio peny, gélové, taštičkové alebo pružinové matrace.
- Veľkosť matraca
Správny matrac by mal byť o 20 - 30 cm dlhší ako jeho používateľ, pre dospelých sa odporúča šírka matraca minimálne 90 cm. Optimálna výška matraca je okolo 15 cm. Čím je matrac vyšší, tým je komfortnejší, má väčšiu nosnosť a dlhšiu životnosť. Z vyššieho matraca sa aj lepšie vstáva, čo ocenia najmä starší ľudia. Najbežnejším a najviac používaným je matrac s rozmermi 90 x 200 cm.
- Vek zákazníka
Kvalita spánku má podstatný význam pre všetky vekové kategórie. Zdravý rast a spánok detí zabezpečí pevnejší matrac so strednou tvrdosťou, matrace do detských postieľok by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, najobľúbenejšie sú kokos alebo konské vlasy. Mladí ľudia vyhľadávajú tuhšie matrace a pre staršiu generáciu sú vhodné skôr mäkšie a elastickejšie matrace. Špeciálne ortopedické matrace určite ocenia ľudia s bolesťami chrbta či kĺbov.
- Poťahový materiál
Poťah matraca by mal spĺňať tri dôležité kritériá. Prvým sú hygienické vlastnosti, ďalším faktorom je cirkulácia vzduchu a dôležité je aj zabezpečenie suchej a príjemnej klímy spánku. Praktický je snímateľný poťah matraca, ktorý sa dá vyprať. V prípade rozmernejších partnerských matracov je veľmi dôležité, aby bol poťah deliteľný na dve polovice, pretože celý by sa nemusel zmestiť do práčky.
7. Doplnky
Nezabudnite, že aj matrac potrebuje dýchať, preto by nemal dlhodobo ležať na nepriedušnej pevnej podložke. Praktickým a zdraviu prospešným riešením sú lamelové rošty. Ich konštrukcia zabezpečuje rovnomerné rozloženie hmotnosti, tlmí pohyby tela, zlepšuje odvetrávanie matraca a predlžuje jeho životnosť. Medzery medzi latkami by však nemali byť väčšie ako 10 cm. K zdraviu krčnej chrbtice môžu prispieť aj anatomické vankúše. Nebojte sa vyskúšať napríklad aj vankúše s prídavkom bylinných esenciálnych olejov, ktoré podporujú zdravý a hlboký spánok.
Ak sa už zamýšľate nad tým, že za kvalitný spánok si možno budete musieť priplatiť, nezúfajte - zaslúžite si vyspať sa dobre a zdravo. Kvalitný matrac vám túto investíciu zaručene vráti a vaše telo vám bude vďačné. Veríme, že týchto sedem krokov vám pomôže zorientovať sa vo svete matracov a vybrať si pre seba ten správny.