Bolesť hlavy, upchatý nos, červené oči. To sú len tri z mnohých nepríjemných príznakov alergie na prach, peľ alebo roztoče. Praktické zmeny v domácnosti vám môžu pomôcť zmierniť jej prejavy. Prvá miestnosť, ktorej by ste mali venovať pozornosť, je spálňa.
5 praktických tipov, ako zariadiť spálňu pre alergikov
- Zvoľte masívnu drevenú posteľ bez úložného priestoru.
- Kvalitný priedušný matrac položte na lamelový rošt.
- Použite hypoalergénne posteľné vankúše, periny a návliečky.
- Vyberte si kvalitný nábytok na nožičkách.
- Minimalizujte „lapače prachu“.
Základom každej spálne je komfortná posteľ
Každý sníva o krásnej pohodlnej posteli, v ktorej si príjemne oddýchne. Masívna drevená posteľ s lamelovým roštom predstavuje nadčasové, elegantné a funkčné riešenie pre ľudí s alergiou.
Prírodný nábytok z masívu je odolný a ľahko sa udržiava. Lamelový rošt podporuje cirkuláciu vzduchu, čím sa efektívne znižuje vlhkosť matraca a riziko tvorby plesní.
V jednoduchosti je zdravie. Čalúnené postele alebo drevené postele s vyrezávaným čelom a vstavanými policami predstavujú zachytávajú prach. V našej ponuke nájdete moderné postele a nábytok do spálne, ktoré vám pomôžu vytvoriť zdravý priestor.
Posteľ s úložným priestorom – áno či nie?
Úložný priestor pod posteľou bráni prísunu čerstvého vzduchu k spodnej časti matraca. Ak ste alergici, zvoľte na odkladanie vecí radšej praktický úložný nábytok do spálne. Priestor pod posteľou nechajte voľný.
Vlhký matrac predstavuje raj pre roztoče. Masívna drevená posteľ s kvalitným matracom znižuje riziko prejavu alergií.
V matraci sa zachytáva najviac prachu a roztočov
V posteli strávite takmer tretinu života. Vyberte si kvalitný a pohodlný matrac. Práve matrac je jeden z najväčších zdrojov alergénov, preto by ste jeho výber nemali podceniť. Matrace určené pre alergikov sú vyrobené z prírodných materiálov a priedušné.
Disponujú odnímateľným poťahom, ktorý môžete prať na 60 °C – pranie pri nižšej teplote nezničí všetky roztoče. Poťah by ste mali prať pravidelne približne raz za mesiac, matrac preventívne vetrať na čerstvom vzduchu raz ročne.
Vyberte si kvalitné vankúše aj posteľné obliečky
Špeciálne paplóny a vankúše s antialergénnou a antimikrobiánou úpravou predstavujú efektívny spôsob, ako môžete zvýšiť kvalitu vášho spánku. Dôležitý je aj výber vhodnej posteľnej bielizne – obliečky by mali zvládnuť pranie pri vysokej teplote, ktoré zahubí všetky baktérie a roztoče.
Stávku na istotu predstavujú 100 % bavlnené obliečky. Zaujímavá hypoalergénna alternatíva je bambus. Posteľnú bielizeň by ste mali meniť raz za týždeň.
Dizajnový prírodný nábytok na nožičkách zjednoduší upratovanie
Bývanie s alergikom prináša aj zvýšené nároky na čistotu. Pravidelné utieranie prachu a umývanie podláh sa stáva nevyhnutnosťou. Preto by ste si do spálne mali vybrať nábytok a podlahy, ktoré sa ľahko udržiavajú.
Upratovanie vám uľahčí praktický nábytok na nožičkách alebo nábytok pripevnený k stene. Otvorené police môžete zameniť za vitríny so sklenenými dvierkami alebo dizajnový nočný stolík so zásuvkou.
Zbavte sa „lapačov prachu“
Minimalizujte drobné dekoratívne predmety aj textílie ako závesy či koberce. Zachytávajú prach, ktorý sa rýchlo rozširuje do ovzdušia. Závesy môžete nahradiť žalúziami, koberce vymeniť za hrejivé papuče.
Ak sa neviete vzdať koberca, vyberte si kus s krátkym vlasom. V spálni pre deti skúste znížiť počet plyšových hračiek. Tie, ktoré zostanú, pravidelne perte pri teplote 60 °C.