Správna starostlivosť o sedaciu súpravu

Na každom z nás záleží, aký materiál preferujeme na sedačke – látka, ekokoža, pravá koža, plyš,...? Vieme sa o našu sedačku aj správne postarať? Alebo ju zanedbávame a náš nezáujem nás časom dobehne?
 

V prvom rade si rozdeľme sedačku podľa materiálu. Na trhu je široká škála možností, niektorí majú radšej klasiku, iní uprednostňujú modernejší dizajn. Takisto každý materiál má plusy i mínusy. Záleží na nás či máme doma malé deti, a tým pádom je materiál vystavený náročnejším podmienkam, alebo môžeme siahnuť po niečom luxusnejšom, čo naopak môže priniesť aj vyššie nároky na údržbu.

Textilné tkaniny (bavlna, polyester, plyš, ľan, polypropylén)

Eko koža (koženka)

Pravá koža (anilínová, semianilínová, pigmentová)

 

 

TEXTÍLNE TKANINY

Bavlna - príjemná na dotyk, jemná, vhodná pre alergikov aj astmatikov. Má dlhú trvácnosť a voči poškodeniu je odolná. V prípade zašpinenia je potrebné dôslednejšie čistenie.

Na vyčistenie škvŕn stačí voda, prípadne pridajte jemný prostriedok ako mydlo alebo špeciálne určený prostriedok na čistenie tkanín. Ak je špina zažranejšia, použite na čistenie jemnú kefku.

Plyš / velvet - krásne hrejivý, mäkký, obľubujú ho domáci miláčikovia. Cenovo sa zaraďuje medzi drahšie materiály. Ak má niekto alergie, radšej sa plyšu vyhnime.

Mikrovlákno / polyester – v podstate ide o umelú textíliu. Je vyrobená z malých jemných vlákien polyesteru, ktorý dnes patrí medzi najobľúbenejšie a najvyužívanejšie materiály. Pripomína semiš, ľahučký, priedušný, príjemný na dotyk. Keďže je umelý, neusádzajú sa v ňom roztoče, ani nie je zdrojom alergénov. Výhodou je odolnosť voči oderom, žmolkom, ľahká údržba, cenovo dostupný.

Polypropylén PP – veľmi vysoká odolnosť voči poškodeniu, avšak na dotyk je povrch drsnejší, menej príjemný. Cenovo je jednoznačne najlacnejší.

Ľan - má skvelú schopnosť v lete chladiť a v zime zahrievať. Na dotyk pôsobí chladivo, je odolný voči plesniam aj prachu. Poťahy na sedačky z ľanu sú na trhu zriedkavé, preto žiaľ, nie je možnosť veľkého výberu farieb.

Pri výbere poťahovej látky je dôležité, aby sme sa rozhodovali nielen podľa farby, ale aj podľa vlastností. Odporúčame si všímať základné parametre:

– gramáž (čím vyššia, tým hustejšia a teda pevnejšia)

- oderuvzdornosť (testom Martindale, takisto čím vyššia tým kvalitnejšia)

- vhodnosť pre domáce zvieratá (pet friendly)

- nepremokavosť (waterproof)

- vhodnosť pre alergikov a astmatikov

EKO KOŽA

Syntetická koža alebo ekokoža je dvojvrstvový poťahový materiál. Ako podklad slúži bavlna, na ktorú sa nanáša vrchná vrstva 100% polyuretánu. Na prvý pohľad je od pravej kože takmer nerozoznateľná, rozdiel je však v cene. Keďže v poslednom období prevláda veľký záujem, a to nielen z hľadiska morálneho pohľadu na zbytočné zabíjanie zvierat, výrobcovia musia neustále zvyšovať nároky na kvalitu, čo samozrejme slúži v prospech spotrebiteľa. Ďalším plusom je jasná voľba pre alergikov aj astmatikov.

Mínus ekokože oproti pravej koži je, životnosť. Aby dosiahla ekokoža rovnakú dĺžku ako pravá koža, musí ju spotrebiteľ starostlivo ošetrovať. Ak máte pravú kožu, starosť odpadá a stále je koža v perfektnom stave. Pozor treba dávať na popísanie perom či fixkou. Ťažšie sa čistí od čmáraníc a je náchylná na poškriabanie od domácich miláčikov.

Čo sa týka priepustnosti vody, tu sa dodávatelia rozchádzajú v názoroch. Niekto uprednostňuje ekokožu, nakoľko je syntetická a voda ostane na povrchu, respektíve sa skĺzne po povrchu. Potom podľa nich stačí iba utrieť handričkou. Naopak, iní hovoria, že je mikroporézna, teda obojstranne priedušná, a preto tekutina môže rýchlo vsiaknuť až do vnútra sedačky. Treba byť preto pohotový a okamžite sedačku vyutierať do sucha. Tak či onak, pri vyliatí pohára na sedačku by sme v každom prípade mali reagovať promptne a tekutinu čo najrýchlejšie utrieť kuchynskou utierkou.

 Smietky v rohoch sedačky je najjednoduchšie povysávať. Ak sa sedačka zašpiní, postačí handrička navlhčená vo vode alebo v jemnom saponátovom roztoku.

 

 

PRAVÁ KOŽA

Najjemnejšia a najprírodnejšia verzia je anilínová. Použitá je transparentná farba, na ktorej vidno pôvodnú štruktúru, respektíve kresbu kože, bez akejkoľvek inej farby alebo odtieňa. Keďže je najmenej technologicky opracovaná, je žiaľ zo všetkých koží najviac citlivá na poškodenie a opotrebenie, odporúča sa často ošetrovať špeciálnymi ochrannými prípravkami. Semianilínová koža má pridanú jemnú pigmentovú vrstvu, ktorá zakryje malé poškriabania a ryhy. Najodolnejšia a najpoužívanejšia je pigmentová koža. Okrem pigmentu sa na kožu nanáša vrstva živice, je teda ľahko udržiavaná a odolná voči poškodeniu, oderkom, znečisteniu aj vyblednutiu.

Rada, ako spoznať pravú kožu (okrem typickej charakteristickej vôni) je v dotyku. Ak zatlačíte dlaňou na sedačku z „pravej“ kože, koža zvráskavie, stratí svoj tvar a hebkosť. Ekokoža sa pod tlakom podvolí, keď ju stlačíte, drží si svoju pevnosť, tvar aj farbu.

 

Všeobecné rady ako sa správne starať o sedačku!

Asi najdôležitejšia je prevencia, a to nejesť, nepiť, neskákať,... ale ruku na srdce, o čom by ten život bol, však? Keď sa nám už nejaká tá nehoda stane, tu sú rady v skratke:

  • Škvrnu sa snažíme odstrániť ihneď. Čím dlhšie a hlbšie bude pôsobiť na tkaninu, tým bude čistenie ťažšie. V zásade platí pravidlo ako pri bežnom čistení – červené víno posypať soľou, krv zásadne studenou vodou, vosk žehličkou cez papierovú utierku, mastnotu posypať kukuričným škrobom, detským púdrom alebo sódou bikarbónou. Necháme pôsobiť 15-20 minút a povysávame.
  • Na odstránenie škvŕn, ktoré pôsobili dlhšie a sú hlboko vo vnútri, použime kefu s prírodnými alebo jemnými vlasmi. Tvrdé štetiny by mohli zničiť štruktúru tkaniny. Zmiešaním vody a sódy bikarbóny vytvoríme kašičku, ktorú nanesieme na škvrnu, necháme pôsobiť 20 minút a potom jemne zotrieme. Vynikajúco pomáha aj pri zápachoch.
  • Vysávame pod jemným slabším podtlakom. Niektoré tkaniny majú vnútro sedačky náchylné na zdeformovanie a naruší sa tým vnútorná štruktúra sedenia. Namiesto tepovania sa používa „mokré vysávanie“.
  • Raz za čas poriadne vyvetrať. Otvoríme sedačku dokorán, z úložného priestoru vyberieme všetky veci a necháme sedačku „dýchať“.
  • Umiestnenie – ak sme sedačku položili tesne ku stene alebo na priame slnečné svetlo, môže časom dôjsť ku zatuchnutiu či vyblednutiu.
  • Pri nutnom použití silného čistiaceho prostriedku si najprv otestujme reakciu na zadnej strane sedačky.
  • Kožené sedačky pretierame vlhkou handričkou namočenou v čistej vode. Vyvarujeme sa radiátorom, dodržiavame odstup 50 cm.