Konferenčný stolík je pupkom obývačky

Prečo venovať čas pri jeho kúpe? Je naozaj taký dôležitý v našej domácnosti?

Konferenčné stolíky sú potrebné nielen v kanceláriách a obchodných firmách, ale aj v obývacej izbe, pretože zútulňujú miestnosť a vytvárajú priestor pre denné aktivity. Stolíky prešli rôznymi fázami vývoja, v minulosti boli vyrábané prevažne z dreva a mali tradičný tvar obdĺžnika s rovnými nohami a doskou na vrchu. Používali sa hlavne na oficiálne a formálne návštevy. Medzi drahé kúsky sa radili stolíky s intarziou alebo vyrobené z ťažkého masívu. V 20. storočí sa začali objavovať konferenčné stolíky s moderným dizajnom. V 50. a 60. rokoch boli populárne stoly s nohami z kovu a doskou zo skla alebo laminátu. V 70. rokoch sa začali objavovať okrúhle a oválne konferenčné stolíky so zahnutými nohami a futuristickým vzhľadom. V 80. a 90. rokoch nastal boom s ďalšími materiálmi a nové technológie popustili výrobcom uzdu fantázie a umožnili vytvárať ešte viac rôznych dizajnov.

V dnešnej dobe nájdeme na trhu obrovské množstvo stolíkov do obývačky, záleží na našej predstave a samozrejme veľkosti miestnosti, kam chceme stolík položiť. Podľa čoho najlepšie vybrať? Rozlišujeme tvar, farbu, materiál, dizajn a funkčnosť.

 

Tvar konferenčného stolíka:

  • Obdĺžnikový – najbežnejší, najviac používaný. Stôl má rovné hrany, vhodný do obývačky, kancelárie, na recepciu alebo do čakární.
  • Štvorcový – používa sa hlavne do miestnosti s obmedzeným priestorom.
  • Okrúhly - veľmi obľúbený pre malé skupiny, umožňuje sedieť ľuďom okolo stola v rovnakej vzdialenosti od seba, čo vytvára priateľskú atmosféru. Každý si je rovnocenný so susedom, nikto nesedí v čele stola.
  • Elipsovitý, oválny - podobný obdĺžnikovým stolom, ale má zaoblené rohy. Vhodný pre väčšie skupiny ľudí alebo pre rodiny s malými deťmi.
  • Nepravidelný – dizajnový konferenčný stolík je navrhovaný najmä pre náročných zákazníkov, ktorí majú radi originalitu. V súčasnosti sú k dispozícii rôzne zložité tvary, ako figúry postáv, zvierat, kociek, nevšedných predmetov,... kde sa kreativite medze nekladú.

 

Farby konferenčného stolíka rozdeľujeme na teplé a studené, neutrálne a moderné:

  1. Teplé, hrejivé farby vytvárajú príjemnú atmosféru a relaxáciu. Zlepšujú náladu a navodzujú pozitívnu energiu. Medzi tieto farby patrí červená (symbol lásky a vášne), oranžová (predstavuje zem), žltá (slnečná, energetická), hnedá (upokojuje), ružová (romantika, zábava).
  2. Studené farby predstavujú pokoj, stabilitu, vyrovnanosť. Hlavnými dominantami je modrá farba (symbol mora), fialová (kráľovská, elegantná) a zelená (evokuje prírodu a rastliny).
  3. Nesmieme vynechať ani neutrálne farby, ktoré predstavujú stabilitu, vyrovnanosť, praktickosť človeka. Zaraďujeme tu béžovú, sivú, bielu a čiernu. Biela farba skrýva široké spektrum variácií, nakoľko ju môžeme kombinovať so všetkými farbami a vytvoríme vždy niečo iné. Biela farba predstavuje čistotu, nevinnosť, svetlo alebo duchovnosť. Dáva vyniknúť iným farbám a napriek tomu je dominantnou. Naopak, čierna farba predstavuje tajomnosť, eleganciu, moc a nadčasovosť. Takisto v kombinácií s inými farbami je vynikajúcim spoločníkom na nové trendy a originalitu. Má rôzne odtiene, grafitový, antracitový či tmavo-ebenový.
  4. Moderné či luxusné farby zahrňujú zlatú, striebornú, medenú alebo trblietavú. Po takýchto farbách siahajú ľudia, ktorí majú radi exkluzívne, dizajnové kúsky, predstavujúce bohatstvo a luxus. Patrí tu glamour štýl alebo bling-bling.

 91002_prakticky-konferencny-stolik-ziva--t04-detail-so-zasuvkoumoderny-konferencny-stolik-madonna-d5-v-stylovom-prevedeni

 

Materiál na výrobu konferenčných stolíkov:

  • Drevo – najväčší, najrozšírenejší a najviac dostupný materiál na trhu. Drevený nábytok ďalej rozlišujeme na masív a laminát. Obľúbené sú dub, borovica, orech, buk, mahagón, slivka, orech, jaseň.

Masív je vyrobený z celého, jedného kusu dreva a nemá žiadne dosky, ktoré sú k sebe prilepené alebo pripevnené skrutkami. Je veľmi robustný, ťažký, trvanlivý a cenovo drahší ako ostatné materiály. Ak sa o masív správne staráme, bude nám slúžiť mnoho rokov. Ak ho však budeme zanedbávať, pozor, budeme mať z neho viac starostí ako osohu! Dôležité je pravidelné olejovanie a voskovanie špeciálnymi prípravkami. Masívne drevo je potrebné čistiť iba jemnou handričkou buď nasucho alebo namočenou v mydlovej vode. Nesmú sa používať žiadne chemikálie! Opatrnosť treba venovať aj pri mechanickom poškodení, pokladaní mokrých pohárov, nadmernej vlhkosti v miestnosti a priamemu slnečnému žiareniu.

Laminát je druh materiálu vyrobený vrstvením rôznych vrstiev pomocou tepelného alebo chemického procesu (živicou alebo lepidlom). Najčastejšie sa vyrába lisovaním pri vyšších teplotách a tento proces sa nazýva laminácia. Pod vrstvou sa nachádza impregnovaná buničina, ktorá slúži ako zosilňovací materiál a zvyšuje pevnosť laminátu. Obľúbený je pre svoju odolnosť a jednoduchú údržbu. Lepšie znáša poškriabanie, opotrebenie, vyliatie vody na povrch,... Pozor treba dávať pri abrazívnych a alkoholických prostriedkoch na čistenie!

  • Kov – konštrukcia je vyrobená z rôznych kovov, ako sú oceľ, hliník alebo mosadz. Majú viacero výhod, sú odolné, pevné a stabilné, ľahko sa prenášajú. Neodporúčajú sa v domácnosti, kde je vyššia vlhkosť. Časom môžu korodovať.
  • Sklo – pri výrobe sa používa väčšinou bezpečnostné sklo, kalené, tvrdené alebo odlievané. Každý typ skla má svoje vlastnosti a výhody, preto je dôležité pri výbere zvážiť jeho účel, aby najlepšie vyhovoval konkrétnym požiadavkám. Sklo sa dá ľahko utrieť vlhkou handričkou alebo čističom na sklo. Netreba strácať čas ani energiu na zložité čistiace postupy. Odtlačky prstov alebo rozliata káva tak zmizne do pár sekúnd.

Bezpečnostné sklo je najodolnejšie voči nárazom, rozbitiu a prasknutiu. V prípade rozbitia sa rozsype na množstvo drobných kúskov, a sme teda chránení voči poraneniu. Takéto sklo odporúčame hlavne pri malých deťoch alebo senioroch, kde je zvýšené riziko pádu.

Kalené sklo prechádza procesom zohrievania v špeciálnej kalovej peci, kde sa zvyšuje teplota na 600 až 700 stupňov Celzia. Po dosiahnutí potrebnej teploty sa sklo rýchlo ochladí pomocou vzduchu alebo vody, čím sa dosiahne vysoká napätie medzi vonkajšou a vnútornou vrstvou skla. Tento proces sa nazýva rýchle ochladzovanie, vďaka čomu sa zlepšuje pevnosť a odolnosť.  V prípade veľmi silného úderu sa sklo rozpadne na maličké kúsky, ktoré neporania.

Tvrdé sklo je vhodné pri vysokom zaťažení, bez problémov môžeme naň pokladať  váhovo ťažké predmety. Takisto je oveľa odolnejšie ako bežné sklo.

Odlievané sklo sa používa pri netradičných dizajnoch stola, kedy potrebujeme dosiahnuť rôzne tvary, vzory a štruktúry. Sklo sa roztaví na 1200 stupňov Celzia a naleje sa do formy, ktorá má požadovaný tvar a veľkosť. Obvykle má reliéfny povrch, vďaka čomu môže mať aj špeciálnu textúru. Následne sa sklo ochladzuje a tvaruje podľa želania – tzv. termoformovanie.

 

Funkčnosť konferenčných stolíkov:

Nestačí pozerať na vizuálnu stránku stolíkov, ale aj na jeho využitie. Ak sú umiestnené na recepcii alebo v konferenčnej miestnosti, v takom prípade naozaj netreba hľadať ich výhody. Spĺňajú všeobecnú funkciu, a to na odkladanie šálok, dokumentov, písacích potrieb, časopisov alebo zútulnenie miestnosti, kedy naň položíme vázu s kvetmi. Ak však ideme kupovať stolík do obývacej izby, nie je škoda nevyužiť aj jeho prednosti?

  1. Zásuvky, odkladacie poličky – určite to poznáte, relaxujete pri televízií a ohlási sa nečakaná návšteva. Všetky nepotrebné veci môžeme rýchlo odložiť do stolíka za pár sekúnd. Veľká výhoda je aj pri ukladaní bežných vecí, ktoré denne potrebujeme – ovládač, televízny program, vreckovky, krém na ruky,... Takisto je veľká pomoc v kanceláriách na uloženie spisov a dokumentov.
  2. Moderné integrované nabíjačky pre mobily, výsuvné zásuvky pre káble a technické pripojenia – ocenia hlavne podnikatelia a študenti, ktorí potrebujú byť neustále pripojený. Tieto stolíky sú navrhnuté tak, aby umožnili pohodlné nabíjanie rôznych zariadení, ako sú telefóny, tablety a počítače. Zásuvky môžu byť umiestnené priamo na stole alebo v jeho blízkosti. Majú rôzne typy portov, vrátane USB a pre rôzne typy káblov. Niektoré konferenčné stolíky majú dokonca možnosť bezdrôtového nabíjania.
  3. Konferenčný stolík na kolieska – veľmi pohodlné, praktické a ľahko prenositeľné. Vyrobené sú z ľahkých materiálov, ako je kov alebo plast. Stabilné kolieska umožňujú ľahké posúvanie z miesta na miesto, bez potreby zdvíhania alebo prenášania. Používajú sa v kanceláriách, kde sa jednoducho prenesú k danej prezentácií, v prípade potreby sa odsunú nabok, kde nebudú prekážať. Veľkou výhodou sú aj v malých bytoch kde ušetria miesto.
  4. Rozložiteľné – určite poznáte 3 v 1, funkciu na nezaplatenie. Niektoré stolíky sú zložené od dvoch do štyroch veľkostí, kedy najmenší sa vloží pod väčší atď. Pri návšteve jednoducho stolíky rozdelíme a vznikne nám veľká odkladacia plocha, prípadne môžeme stolíky uložiť do rôznych častí obývacej izby. Jeden stolík položíme do kúta k malým deťom, kde sa môžu šantiť a kde bude použitý plastový riad. Ďalší stolík prisunieme k dámam, ktoré klebetia pri káve a zákuskoch. Tretí stolík ocenia chlapi, ktorí diskutujú o politickej situácií a posilňujú sa pivom a údenou šunkou.

 

Konferenčné stolíky, dalo by sa povedať, sú ozaj takým „pupkom“ domácnosti, či pupkom firmy. Tak ako sa denne stretávame pri jedálenskom stole, dôležitým miestom sú aj konferenčné stolíky. Stretne sa pri ňom celá rodina, priatelia, manželia po dlhom pracovnom dni, kolegovia pri káve alebo pri prebratí dôležitých bodov dňa, deti prídu ukázať napísanú domácu úlohu, alebo si len tak v tichosti vyložíme naň nohy a relaxujeme s pohárom vína a chrumkáme čipsy. Naopak, neoceniteľnou pomocou sú pri oslavách narodenín, zásnub, hokejových zápasoch či iných veľkých akciách, kde sa stretne veľký počet ľudí. Preto nezabúdajme pri ich kúpe nielen na funkčnosť, materiál a veľkosť, ale aj farbu a dizajn, aby spĺňal naše predstavy o dokonalom bývaní