Rady ako zariadiť detskú izbu
Detské izbičky by sa dali rozdeliť na štyri etapy dieťaťa:
- obdobie bábätka a batoľaťa
- škôlkarsky vek a základná škola
- tínedžeri a stredoškoláci
- vysoká škola (ťažko povedať či stále zaraďovať do kategórie „detské izby“ )
Izbičky pre bábätká a batoľatá – odporúčame zariadiť čo najskôr, teda ešte pred pôrodom! Každá mamička sa stáva s blížiacim sa termínom unavenejšia a nemotornejšia. Taktiež nás môže prekvapiť, ak sa dieťa bude pýtať na svet skôr. Rátať aj treba s predĺženou lehotou výroby, niekedy čakáme 6 až 8 týždňov. Pri kupovaní nábytku myslíme hlavne na seba, a nie nie, čítate správne! Izba slúži predovšetkým rodičom. Bábätká majú radosť z úplne iných vecí,... papanie mliečka, hrkálkové zvonkohry, kolísanie v maminom náručí,... Čo teda vybrať? Rastúce a nastaviteľné postieľky sú na nezaplatenie! Na trhu sa predávajú v dvoch rozmeroch 60x120 a 70x140, záleží na veľkosti izbičky. Po narodení dieťaťa je pohodlnejšie, ak ho nemusíte vkladať hlboko do postieľky, ale môžete ho umiestniť na najvyššiu priečku na spanie. Keď sa dieťa dokáže samostatne držať a stáť, priečka sa spustí nižšie, čo zabráni vypadnutiu z postieľky. Obľúbené sú aj takzvané „pripevniteľné“ k manželskej posteli. Nemusíte sa báť, že si v noci na bábätko ľahnete a zároveň spí dieťatko v blízkosti rodičov, kde sa cíti bezpečne. Mamička nemusí kvôli dojčeniu vstávať z postele. Kolísky sú známe ešte z čias našich predkov, kolísanie má dobrý vplyv na spánok a upokojenie. Pri prebaľovaní oceníme pult, ktorý si vieme umiestniť do takej výšky, aby sme sa nehrbili. Všetky potrebné kozmetické prípravky máme zároveň na dosah ruky. Praktický regál a komoda slúži na odkladanie plienok a detského oblečenia. Nech si už vyberiete klasiku alebo modernejší typ, nábytok by mal mať zaoblené hrany, hladko opracované povrchy a musí byť natretý farbou, ktorá je zdravotne nezávadná, teda na báze vody a bez rozpúšťadiel. V období prerezávania zúbkov, kedy dieťa hryzie všetko čo mu príde pod zub, sa teda nemusíte obávať. A keby predsa, na trhu sú dostupné silikónové chrániče okrajov.
Ak už neplánujete ďalší prírastok do rodiny a nemáte nábytok komu podarovať, môžete ho predať cez bazár. Urobíte radosť inej mamičke, ktorá kúpi kvalitný nábytok za lepšiu cenu.
Izby pre škôlkarov a malých žiakov – určite chceme pre svoje deti kvalitný nábytok, ale ruku na srdce, masív asi nebude najlepšie riešenie, keďže malí nezbedníci zničia nábytok raz-dva. Ľahko ho popíšu pastelkami, fixami alebo si budú naň lepiť rozprávkové postavičky. Ak sa rozhodneme pre laminát alebo MDF dosky, milo vás prekvapia, ak sa pri ich kúpe budeme riadiť hrúbkou – hlavne dosky písacích stolov a odkladacie police. Odporúčame od 18 mm vyššie. Korpusy sa väčšinou vyrábajú v hrúbke 16 – 18 mm. Dná zásuviek a zadné steny skríň sa vyrábajú v hrúbke 10-12 mm.
Detská izba v tomto veku by mala hýriť nápadmi a fantáziou. Akými napríklad? Ak je dieťa šikovné a rado sa učí, odporúčame vybrať nábytok, ktorý má veľa políc a priečinkov. Dieťa bude mať miesto na odkladanie encyklopédií, kníh, vedomostných hier,... poličky na glóbus, počítač či tablet. Deti, ktoré sa boja v noci spávať samé sa potešia izbičke, kde bude veselý farebný nábytok, svietiace fosforové doplnky, lampička v tvare obľúbeného zvieratka. Pre mladé slečny odporúčame zladiť nábytok do bielo – ružovej farby, pripomínajúcej izbu pre princezné.
Fantastickým doplnkom je pohovka Royal Velvet a Eco Linen. Pri ich výrobe sa používajú vysoko kvalitné a zdravotne nezávadné materiály, ktoré sú certifikované spoločnosťou Oeko-Tex. Sú maličké, pevné, chutné a v krásnych lentilkových farbách.
A ako si poradiť s výberom písacieho stola a stoličky?
Stôl – dieťa by malo mať pri sedení ohnutú ruku v lakti v pravom uhle. Svetlo z okna musí dopadať na stôl z opačnej strany, než akou píše. Pokiaľ nie, nahraďte prirodzené svetlo dostatkom umelého.
Stolička – pri sedení musí mať ohnuté kolená v 90 stupňovom uhle a obe chodidlá uložené plnou váhou na podlahe. Operadlo má pevne podopierať bedrá. Okraj sedáku by sa nemal zarezávať do podkolennej jamky, odporúča sa, aby stehná spočívali na sedáku do 2/3. Dvere za chrbtom sú nevhodné z psychologického hľadiska. Keď dieťa nevidí na dvere, nemá pocit bezpečia, cíti sa ohrozené a nemôže sa dobre koncentrovať.
Izby pre tínedžerov a stredoškolákov – nuž, keď zainvestujeme v tomto období, vydrží nábytok už natrvalo :) Väčšina „detí“ sa poteší, ak roztomilé kúsky s rozprávkovými postavičkami nahradí kus dospelého a strohého nábytku. Populárny je dekor s písmenami či rôznymi alternatívnymi tvarmi. Samozrejme sa preferujú jednofarebné, tmavé tóny. Police a vitríny kde trónili hračky, sa nahradzujú knižnicami a plnými skrinkami s množstvom odkladacieho priestoru.
Písací stôl vyberáme väčší, s pevnou vrchnou doskou. Kancelárske kreslo polohovateľné, odporúčame s možnosťou nastavením opierky, ktorá vám umožní nastaviť uhol chrbta až o 160 stupňov. Stolička by mala mať dva vankúše – na bedrá aj zátylok. Zaisťujú správne umiestnenie krku, hlavy a bedier. Znižuje sa tým zaťaženie chrbtice. Takisto je veľmi užitočná výklopná opierka na nohy, ktorá v kombinácií s nastavením operadla poskytne študentovi ležiacu polohu na chvíle odpočinku.
Izby pre vysokoškolákov – poradíme asi len to, aby sa posteľ kúpila minimálne v šírke 140 cm, veľké dieťa, veľké nároky :)
V každom prípade, či už máme doma škôlkara alebo tínedžera, určite oslovíme pri výbere detskej izby naše deti. Práve oni tam budú tráviť najviac času, preto sa v nej musia cítiť príjemne. Aby sa v nej dobre učilo, dobre hralo a dobre snívalo :)