Detská izba pre chlapca by mala byť zariadená prakticky a pritom zostať „trendy“. Pre vášho syna plní hneď niekoľko funkcií – je to spálňa, herňa, študovňa, čitáreň, fitko aj hobby dielnička. Ako správne zariadiť izbu tak, aby čo najlepšie poslúžila vášmu dieťaťu? Podelíme sa s vami o štyri zásadné princípy, ktoré vám pomôžu pri výbere nábytku a doplnkov.
1. Vyvažujte výrazné farby neutrálnymi
Do chlapčenskej izby sú vhodné farebné kombinácie, ktoré sú postavené na dobre vyváženom farebnom kontraste. Medzi typické „chlapčenské“ farby patrí zelená, modrá, ale aj výrazná žltá či červená farba. Tieto farby môžu byť zastúpené nielen v rámci odtieňa stien alebo koberca či záclon, ale aj na nábytku – výrazná modrá stolička môže spestriť sektorový nábytok v upokojujúcej béžovej, hnedej, sivej alebo bielej farbe. Nie je vhodné kombinovať neutrálnu farbu stien, podlahy a stropu s rovnakou farbou sektorového nábytku. Izba by tak mohla pôsobiť príliš mdlo a nudne.
Tip: Zapojte do výberu farieb nábytku a stien aj vaše dieťa. Jeho obľúbená výrazná farba by mala dominovať aj pri výbere doplnkov ako sú koberce, nástenné dekorácie, posteľná bielizeň a podobne.
2. Rozdeľte izbu na zóny určené na relax, zábavu a učenie
Chlapčenská izba je multifunkčná miestnosť a mala by obsahovať dostatok priestoru pre pokojný relax (cez deň aj v noci) aj na dôležité aktivity, akými je učenie, cvičenie a hra. Pri výbere postele a matracov je potrebné zohľadniť vek dieťaťa a vaše priestorové možnosti. Do relaxačnej zóny môže patriť nielen posteľ, ale aj kvalitný sedací vak, ktorý spolu s kobercom a lampou vytvorí skvelý kútik na čítanie. „Študijná“ zóna by mala obsahovať dostatočne veľký stôl, na ktorý sa zmestia všetky učebné pomôcky, pohodlnú stoličku a kvalitnú lampu. Zóna na cvičenie môže zahŕňať otvorený priestor na koberci, rebriny na stene a posilňovaciu hrazdu nad dverami.
3. Vaše dieťa potrebuje viac úložného priestoru, než si myslíte
Je veľmi pravdepodobné, že s pribúdajúcimi rokmi budú narastať aj priestorové nároky vášho dieťaťa. Pri zariaďovaní chlapčenskej izby preto myslite na to, že potrebujete určitú priestorovú rezervu. Do menších izieb, kde nie je dosť miesta pre veľké skrine, je vhodná vyvýšená posteľ či detská posteľ s úložným priestorom a vysúvacím písacím stolom. Riešením, ktoré priestorovo veľmi nezaťaží izbu, no je obzvlášť vhodné pre menšie deti, je detská komoda.
4. Nepreháňajte to s otvorenými poličkami
Len máloktorí chlapci s radosťou a nadšením utierajú prach. Ak im chcete dopriať izbu, kde sa im na veci takmer vôbec nebude prášiť, investujte do detského sektorového nábytku, ktorý má minimum otvorených políc. Platí totiž pravidlo – čím menej otvorených plôch, tým menej zaprášených predmetov a viditeľného neporiadku. Na uskladnenie detských hračiek a športových či hobby potrieb je vhodná klasická skriňa s dvierkami, ale aj rohová šatníková skriňa. Ani na poklady a trofeje vašich detí nemusí sadať prach, ak si ich vystavia za sklom, v štýlovej vitríne.
P.S.: Potrebujete viac informácií o nábytku do detskej izby, ktorý máme v ponuke, alebo o spôsobe dodania tovaru? Radi vám pomôžeme. Kontaktujte nás e-mailom či telefonicky alebo využite náš chat v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.